Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Sağlıklı Yaşam Tavsiyesi: Lezzetli Kış Çayları

0

Kış aylarında içebileceğiniz en güzel içecek bitki çayıdır.Hem lezzetli hem de sağlıklı olan bitki çaylarını kışın soğuk havasından korunmak için kullanabilirsiniz.İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde grip, nezle, boğaz ağrısı gibi şikayetlerden kurtulmamıza yardımcı olan bitki çaylarını her gün tüketebilirsiniz.Bu yazıda sizlerle lezzetli kış çaylarından seçtiğimiz beş tanesini paylaşacağız.


1.Nane Çayı: Enfes kokusu ile salata ve yemeklerde kullanılan naneyi, kış çayı yapımında da kullanabilirsiniz.Gazı ve şişkinliğe alan, sindirime yardımcı olan,vücudun ateşini düşüren nane çayını,kış günlerinde tüketebilirsiniz.Nane çayını bir dilim limon ile servis ederek etkisini artırabilirsiniz.


2.Papatya Çayı: Strese ve endişeye karşı olan etkisi ile tanınan papatya çayı, en lezzetli kış çaylarından biridir. Sakinleştirici özelliği olan bu çay, kış günlerinde kullanıldığında ise öksürüğü ve boğaz ağrısını geçirmektedir.Ağız içi yaralarında bile kullanabilen papatya çayını soğuk günlerde tercih edebilirsiniz.


3.Melisa Çayı:Kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız melisa çayı size göre.Yorgunluğu alan,mutsuzluğu azaltan ve insana huzur veren bu lezzetli kış çayını, her gün içmeniz öneriliyor.Konsantrasyonu artıran melisa çayı,uyku öncesinde içildiğinde uykusuzluğu önlüyor. Uyumadan bir saat önce içeceğiniz melisa çayı sayesinde çabucak uykuya dalabilirsiniz.Melisa çayınızı servis ederken 2-3 damla limon ekleyebilirsiniz.


4.Kuşburnu Çayı: C vitamini için önemli bir kaynak olan kuşburnu çayını kış günlerinde yanınızdan ayırmayın.Grip ve nezle gibi bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıklara karşı koruma görevi üstlenen kuşburnu çayı,bağışıklık sistemini güçlendirir. Cilt sağlığını da koruyan ve bulaşıcı hastalıklara karşı direnci artıran bu çay,en faydalı bitki çaylarından biridir.İdrar söktürücü olarak da idrar yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.Doğal bir antioksidan olan kuşburnu çayını günde iki bardak içmeniz önerilmektedir.Kuşburnu çayını servis ederken karanfil ve tarçın kullanabilirsiniz.


5.Karahindiba Çayı: Karaciğeri temizleyen ve safra atımını hızlandıran karahindiba çayını her mevsimde içebilirsiniz. Sindirime yardımcı olması ile bilinen karahindiba çayı,aynı zamanda kan ve vücudu temizler.Karahindiba çayını servis ederken akçaağaç şurubu katabilir veya birkaç damla limon kullanabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın