Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Sararmış Dişler İçin Bakım Tavsiyeleri

0

Sararmış dişler, hem fiziki görünümü hem de psikolojik durumumuzu etkilemektedir. Dış etkenler kadar yanlış bakım uygulamaları nedeniyle sararan dişlerden kurtulmak ise sandığınızdan daha kolay olabilir.

Sigara, asitli içecekler, kafein ve yemek artıkları nedeniyle dişlerimizin üzerinde biriken tabakadan kurtulmak için düzenli olarak diş fırçalamak gerekmektedir. Ancak buna rağmen de diş sararması yaşanabilir.

Bazı kişilerin kalsiyum eksikliği ya da bazı genetik etkenler nedeni ile diş rengi sarıdır. Bu durumda bunu doğal bir durum olarak kabul etmek ve estetik çözümlere başvurmak gerekir. Doktorunuzla yapacağınız görüşmede çözüm seçeneklerini belirleyebilirsiniz.

Sarı Dişler İçin Bakım Tavsiyeleri

Diş bakımınız için yapabileceğiniz en doğru şey, dişlerinizde çürük ve sararmalar başlamadan önce bakımlarınızı ihmal etmemektir. Düzenli şekilde ve doğru ürünlerle yapacağınız bakım sayesinde hem sağlıklı, hem de beyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Küçük yaşlarda bakımı ihmal edilen dişler, ilerleyen yıllarda çürümekte ve sararmaktadır. Çürük, dişin yapısı ile ilgili bir durumdur ve dişlerin üzerindeki biriken besin maddelerinin dişe zarar vermesi ile oluşur.

Sararma ise dişin dış yüzeyinde oluşur ve dış görünüşümüze etki eder. Dişin tamamının renginin değişmesi diş sararması, belli kısımlarda sarı lekeler belirmesi ise leke oluşumu olarak adlandırılır.

Karbonat ve taze limon suyu ile hazırlayacağınız macun sayesinde dişlerinizi yeniden beyazlatmanız mümkündür. Limon suyu yerine su da kullanarak hazırlayabileceğiniz macun içerisindeki karbonat, alkalik bir karışımdır. İki çay kaşığı karbonatın üzerine, macun formuna getirecek kadar limon suyu ya da su ekleyerek dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Karbonatlı macunla dişlerinizi fırçaladıktan sonra, ağzınızı çalkalamadan önce 1 dakika bekleyin.

Çilek, içerdiği C vitamini ve malik asit sayesinde dişlerdeki plağı temizlemede oldukça faydalıdır. 3 tane orta boy çileği ezerek oluşturacağınız macun içine bir dirhem deniz tuzu ve yarım çay kaşığı karbonat ekleyerek kendi diş macununuzu hazırlayabilirsiniz. Macunla dişlerinizi fırçalayarak 5 dakika bekledikten sonra ağzınızı çalkalayın. Düzenli şekilde bu işlemi uyguladığınızda dişlerinizdeki beyazlamayı kısa sürede göreceksiniz.

Doğru diş fırçasını seçmek, sadece diş değil ağız sağlığı açısından oldukça önemlidir. Diş doktorunuzla görüşerek en doğru diş fırçasını seçebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın