Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

SICAK HAVALARA MEYVE&SEBZE TAVSİYELERİ!

0

uploads-20130715T1620Z_3efdbf627eecd54b380fc21f7c8efaf2-IMG_8361edit2

Her gün mutlaka 8 bardak su içmeniz gerekiyorken, siz günde kaç bardak su içiyorsunuz? Özellikle yaz aylarında su ihtiyacımız daha belirgin bir hale geliyor. Sıcak ve bunaltıcı havalarda içtiğimiz su vücudumuzun ihtiyacına yetmeyebilir.

Bu noktada devreye beslenme şeklimiz giriyor. Yaz mevsiminin içerisinde bol miktarda su bulunduran harika sebze ve meyveleri mutfağımızda bulundukça yazın dehidrasyon yani susuzluk nedeniyle ortaya çıkan sağlık sorunları da ortadan kayboluyor!

İşte uzmanların yazın tüketilmesini önerdiği 5 sulu yiyecek!

1- Karpuz

Yazın en belirgin sembollerinden biri olan karpuz %90 oranında su içeriyor. Yazın sabah akşam demeden bolca tükettiğimiz karpuzun çok önemli bir diğer içeriği ise, kırmızı renkli sebze ve meyvelerde bulunan, kanserle savaşan likopen adlı antioksidan!

giphy

2- Salatalık

Salatalık tüm katı sebze ve meyvelerin içerisinde, %96,7 ile  en yüksek su oranına sahip. Salatalara, sandviçlere ve kahvaltıya çok yakışan salatalık yaz için en uygun atıştırmalıklardan biri.

giphy (1)

3-Domates

Yaz demek domates demek! Salataların ve yemeklerin baş kahramanı domates de yüksek miktarda su içeren sebzelerden biri. Özellikle sabah kahvaltısında domates tüketmek susuzluğu gidermek için çok faydalı.

giphy (2)

4- Kereviz

Kereviz ilk bakışta çok sulu bir sebze gibi görünmese de özellikle sap kısmı su bakımından oldukça zengin. Tadı pek sevilmeyen bu sebze lif, mineral ve vitaminlerle dolu. Mide asidini doğal olarak nötrleştiren kereviz, reflü gibi hastalıklarda ilaç niyetine yeniyor.

giphy (3)

5- Dutsu meyveler

Şaşırtıcı ama gerçek, muhteşem renkleriyle ve harika tatlarıyla dutsu meyveler en çok su içeriğine sahip! Yazlık içecek ve tatlılarla harika uyum sağlayan bu meyveleri daha çok tüketmeye ne dersiniz?

giphy (4)

 

Meleklerimiz, diyetisyenlerin de belirttiği gibi hiçbir şey suyun yerini tutmaz. Günlük su tüketiminin yanında ek olarak tüketeceğiniz su bakımından zengin bu yiyecekler vücudunuzun sağlığını korumasına yardımcı olacak!

 

Paylaş.

Yorum Yazın