Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Sınav Dönemi Beslenme Tavsiyeleri

0

sınav öncesi beslenme tavsiyeleri

Okullar açılalı kısa bir süre olmasına rağmen dersler tüm hızıyla başladı. Yaz tatilinin rehavetini üzerinden atmaya çalışan öğrenciler için her geçen gün sınav döneminin yaklaşması anlamına geliyor. Peki yalnızca test çözmek ya da ders tekrar etmek sınava hazırlanmak için yeterli mi?Sınav öncesinde çocuğunuzun beslenmesinde yapılacak düzenlemelerin motivasyon ve başarısına olumlu yansıyacağını söyleyen Medical Park Gebze Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Küçük; “Sınav öncesinde ve sınav sırasında kan şekerinizin ayarlanması ve başarı oranınızın artması açısından tatlı, çikolata hazır meyve suyu gibi gıdalardan uzak durun. Bunun yerine ceviz, badem ve meyve tüketin” dedi.

Medical Park Gebze Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslıhan Küçük’ün sınava girecek öğrencilerin başarı ve motivasyonlarına katkıda bulunabilecek beslenme önerileri şöyle;

• TAZE GIDALARLA KAHVALTISI: Sınava girecekler, gıda zehirlenmesine karşı mutlaka evlerinde, taze gıdalarla hazırlanmış yemeği yemeliler. Daha önce yemediğiniz gıdayı yememelisiniz.

• GAZ YAPAN BESİNLERDEN UZAK DURUN: Bir gün öncesinde gaz problemi oluşturacak kurubaklagil, lahana, bezelye, bulgur pilavı, kısır, mercimek köftesi gibi besinlerden uzak durulmalı. Bu besinlerin midenizde oluşturacağı gazlar sınav sırasında sizi rahatsız edebilir.

• MEYVE SUYU YERİNE SÜT: Kan şekerinizin ayarlanması ve başarı oranınızın artması açısından tatlı, çikolata hazır meyve suyu gibi gıdalar yerine kan şekerinizi yavaş yükselten meyve, süt ve süt ürünleri, çiğ fındık, badem ve ceviz gibi gıdaları tercih edin. Böylece uzun süren sınavların ortasında midenizden gurultular yükselmez.

• BİTKİ ÇAYI TÜKETİN: Huzursuzluk, kalp çarpıntısı ve uykusuzluk gibi sağlık problemlerine yol açtığı için çay, kahve, kola yerine bitki çaylarını tercih edebilirsiniz. Bu bitki çayları ıhlamur, kuşburnu veya melisa çayı olabilir. Üstelik sakinleştirici etkili bitki çayları, örneğin papatya çayı, sınavdan bir gece önce rahat uyumanıza yardımcı olur.

• DELİKSİZ BİR UYKU İÇİN: Stresten uzak güzel bir uyku için ise 500 ml sıcak suda; 1 poşet papatya + 1 poşet melisa + 1 poşet tarçın karanfil çaylarını karıştırın. Yatmadan 1-2 saat önce 1 fincan için. Bu çay karışımı hem rahat uyku uyumanızı sağlayacak, hem de stres faktörünü minimuma indirecektir.

• GECE UYANMAMAK İÇİN KABAK ÇEKİRDEĞİ: Gece sık idrara çıkma şikayeti varsa yatmadan önceki ara öğünde 1 avuç kabak çekirdeği tüketilebilir. Bu sayede uykunuz bölünmemiş, daha derin ve rahat uyku uyumuş olursunuz.

Meleklerimiz, bir çoğumuz eski alışkanlıklardan yola çıkarak sınav öncesi çocuklarımıza şeker yedirmiş olsak da artık bunun yanlış bir uygulama olduğunu öğrendik. Peki sizler sınav öncesi rahatlama için bize nasıl bir tavsiyede bulunabilirsiniz? Yorumlarınızı bekliyoruz…

Paylaş.

Yorum Yazın