Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Sonbahar Bakımı Nasıl Yapılmalı?

0

Her mevsim geçişinde olduğu gibi sonbahar başlangıcında da vücudumuz özel bakımlara ihtiyaç duyar. Cilt, saç ve ayaklarımız için ayrı ayrı sunulan bakım paketleri yerine evinizde de kolayca bakım yapabilirsiniz.

Hava değişikliğinin kendini iyiden iyiye hissettirdiği bu dönemde birçok kişi cilt kuruluğu yaşar. Bu gibi sorunların üzerinden gelmenize yardımcı olacak etkili bakım önerilerini gelin birlikte inceleyelim.

Sonbahar Cilt Bakımı

Mevsim geçişlerinde en büyük tepki ciltte görülür. Soğuyan havalar çoğunlukla cilt yüzeyinin kurumasına ve pullu bir görünüme neden olur. Bu durumu engellemek için sonbahar cilt bakım ritüelinizde birkaç küçük değişiklik yeterlidir.

Cilt bakımı için kullanılan losyonlar, cildin rahat nefes alabilmesine imkan verir. Ancak özellikle sonbahar ve kış döneminde cildin ihtiyaç duyduğu nemi havadan alamıyor olması sebebi ile krem kullanmaya başlamanız önemlidir. Daha yoğun yapıya sahip olan kremler, cildin ihtiyaç duyduğu bakımı sağlar.

Cildin üst tabakasındaki ölü deriden kurtulmak ve canlılık katmak için kullanılan scrub ürünleri, sonbaharda zararlı olabilir. Scrub yapmayı tamamen bırakmak yerine daha hafif hareketlerle ve aralıklı şekilde uygulamak, cildinizin dengesini korumasına yardımcı olur.

Cildi kurutan sabunlar ve duş jelleri yerine, nemlendirici özellikteki duş kremlerine yönelmeniz de önemli noktalardan biridir. Aynı zamanda dudaklarınızı düzenli olarak nemlendirmeniz ve çantanızda nemlendirici el kremi bulundurmanız da oldukça önemli.

Sonbahar ve kış aylarında oldukça uzun süre kapalı kalan ayaklarınıza da özen göstermelisiniz. Tırnaklarınızı kısa kestiğinizden emin olun, ayaklarınızın yeterli nemi alabilmesi için özel hazırlanan kremlerden kullanın.

Saç Bakımında Sonbahar Değişiklikleri

Havalar soğuyunca yeterli nem alamayan saçlar, giderek kuruyabilir. Bu nedenle sonbahar ve kış süresince saçlarınızı nemlendirecek maske ve kremler kullanmanız önemlidir.

Özellikle sonbaharın başlarında saçlarınızı uç kısımlarından biraz kestirmeniz, kış süresince saçlarınızdaki yıpranma etkilerini azaltma konusunda yardımcı olur. Uç kısımlardaki yıpranmış kısımlardan kurtularak saçlarınızın daha fazla nem almasını sağlayabilirsiniz.

Saçlarınızı herhangi bir toka ile toplamak, saçın kırılmasına ve yıpranmasına neden olur. Sonbahar ve kış döneminde saçlarınızı toplamaktan vazgeçmek, yapacağınız bakımların daha etkili olmasına yardımcı olacak.

Paylaş.

Yorum Yazın