Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Sonbahar Gezi Tavsiyeleri

0

Sonbaharın yavaş yavaş kapıyı çaldığı bu günlerde birçok kişi de sonbahar gezi planlarını belirlemeye çalışıyor. Doğanın kışa hazırlandığı ve yeşilin her tonunu yansıtan mevsimde siz de gezilerinizi netleştiremediyseniz, değerlendirebileceğiniz birkaç opsiyon bulunuyor.

Kapadokya

Her insanın hayatında bir kez görmesi gereken en önemli yerlerden biri olan Kapadokya, milyonlarca yıllık geçmişi ile medeniyetin tarihine de ışık tutuyor. Yüzyıllar boyunca doğal erozyona uğrayarak inanılmaz şekiller alan Peri Bacaları, Ürgüp ve Göreme bölgeleri sonbahar süresince eşsiz doğa manzaraları sunuyor. Bölgede en önemli turistik etkinliklerden biri olan balon turları, bu güzellikleri gökyüzünden görmenize yardımcı olacak.

Amasra

Batı Karadeniz’in en güzel bölgelerinden biri olan Amasra, aslında bir balıkçı kasabası. Antik dönemlerde kullanılan en önemli limanlardan birine de ev sahipliği yapan ilçe, yaklaşık 3 bin yıllık tarihi ile öne çıkıyor. Avrupa şehirlerini aratmayan manzarası ve özellikle sahil bölgesinde yer alan ışıklandırmalar, Amasra’yı ideal bir sonbahar rotası haline getiriyor.

Cumalıkazık

Bursa’da bulunan bölge, rengarenk evleri ve tarihi yapıları ile mükemmel bir sonbahar güzergahı. Osmanlı döneminde yaygın şekilde kullanılan mimari örneklerini görebileceğiniz ve aynı dönemde inşa edilen diğer yapıları ziyaret edebileceğiniz Cumalıkazık’a yapacağınız ziyarette fotoğraf makinanızı yanınızdan ayırmamanız gerektiğini de belirtelim.

Şanlıurfa

Yaz sezonu için oldukça bunaltıcı bir iklime sahip olan Şanlıurfa, sonbaharda ziyaret edebileceğiniz en ilginç bölgelerden biri. Semavi dinlerin buluşma noktası olma özelliğine sahip şehirde yapabileceğiniz sayısız aktivite bulunuyor. Gezinizde mutlaka yöresel kıyafetleri denemeli ve sıra gecesine katılmalısınız.

Mardin

Kendine has mimarisi ve dünya çapındaki ünüyle Mardin, giden herkesi kendine hayran bırakan şehirler arasında. Yokuşlu sokaklar ve neredeyse iç içe geçmiş yapıların yanı sıra, doğu kültürünün en özel lezzetleri ile de tanınır. Kilise ve camilerin yan yana hizmet verdiği şehir, aynı zamanda dini açıdan da büyük öneme sahiptir. Bölgeye yapacağınız ziyaretlerde beş yıldızlı oteller yerine konakları tercih ederek Mardin kültürünü yaşayabilirsiniz. Süryani şarabı ve mahlep şarabı kesinlikle denenmesi gereken lezzetler arasında. Midyat ve Hasankeyf’e günlük geziler de düzenleyebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın