Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Söz Dinlemeyen Çocukları Eğitme Tavsiyeleri

0

Her çocuğun içinde biraz yaramazlık bulunur. Ancak bazen bu durum, ciddi boyutlara ulaşarak çeşitli sorunlara neden olabiliyor. Söz dinlemeyen çocukları eğitme tavsiyeleri sayesinde siz de çocuğunuzun bu sorunları aşarak hayatına devam etmesini sağlayabilirsiniz.

Söz Dinlemeyen Çocuklar

Özellikle okul öncesi yaşlarda ailelerin en sık karşılaştığı sorunların başında söz dinlememek geliyor. Kimi çocuklar seçici şekilde ailelerini dinlese de, çoğu zaman ebeveynler tarafından yapılan uyarılar ve ikazlar herhangi bir etki yaratmıyor.

Bu soruna neden olan en temel nedenlerin başında yüksek sesle ya da bağırarak konuşmak geliyor. Anlık kızgınlıkla ilişkilendirilen bağırma, çocuklarda istenenin tam tersi bir etki yaratıyor. Çocuğunuzu yüksek sesle ya da bağırarak uyarmak yerine, sakinliğinizi koruyarak iletişim kurmayı denemelisiniz.

Aynı şekilde emir kipi ile konuşmak ya da herhangi bir şeyi yapması için yalvarır ses tonu ile iletişim kurmaya çalışmak, çocuklar üzerinde ters etki yaratarak söylenenleri umursamamasına neden oluyor.

Söz Dinlemeyen Çocukları Eğitme Tavsiyeleri

Çocuğunuzun sözünüzü dinlemesi için deneyebileceğiniz en iyi yöntemlerden biri, onunla aynı seviyede bulunmaktır. Gerekirse dizlerinizin üzerine çökerek göz seviyesine gelmeli ve siz konuşurken gözlerinize bakmasını sağlamalısınız. Bu sayede ciddi olduğunuzu görecektir.

Yapacağınız uyarı ve ikazlarda sakinliğinizi korumalı, sesinizi yükseltmemeli ve kızgınlığınızı belli etmemelisiniz. Hata yaptığımız anlarda içgüdüsel olarak beklediğimiz kızgınlık ve öfke ile karşılaşmamak, konuyu çok daha ciddi bir hale getirmektedir.

Eylemlerinizin sözlerinizle uyumlu olmasına da dikkat etmelisiniz. Günümüzde birçok çocuğun ebeveynlerini dinlememe nedeni, istedikleri her şeyin gerçekleşeceğini düşünmeleridir. Ceza uygulayacağınızı söylediğinizde gerçekten uygulamak gibi gerçekleşen uyarılar çok daha büyük etki yaratır.

Çocuklarla iletişimin en önemli noktalarından biri de, doğru miktarda sorumluluğu çocuğa yüklemektir. Market alışverişiniz sırasında çikolata istediği için ağlayan çocuğunuza hemen raftan bir çikolata vermek yerine, alışveriş bitene kadar uslu olursa istediği çikolatayı alacağınızı söyleyebilirsiniz. Ucunda ödül olduğu zaman çocuğunuz söz dinlemeye çok daha yatkındır.

Bu tavsiyeleri çocuğunuzla olan ilişkinize uygulamaya başladıktan sonra beklemeniz gerektiğini unutmayın. Küçük yaşta olmaları ve henüz kişiliklerinin oluşmamış olması, bir gecede davranışlarını değiştirebilecekleri anlamına gelmiyor. Çocuk eğitiminin her alanında olduğu gibi bu konuda da sabır en önemli arkadaşınız olmalı.

Paylaş.

Yorum Yazın