Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Suyun Sağlığa Faydaları

0

İzlediğimiz haber programlarında ve okuduğumuz gazetelerde sürekli karşımıza çıkan “Günde en az 2 litre su tüketin.” cümlesi, birçok kişi tarafından önemsenmiyor. Ancak suyun sağlığa faydaları saymakla bitmeyecek kadar çok.

Günlük su tüketiminizi düzenlemek, kilo dengesinden cilt sağlığına kadar birçok alanda değişime ve düzelmeye yardımcı olur.

Suyun Sağlığa Faydaları Neler?

Yetişkin bireylerde vücudun %70’ini, bebeklerde ise %90’ını oluşturan su fizyolojik birçok görevin de gerçekleşmesinde kritik rol oynamakta. Genel vücut sağlığının yanı sıra cilt ve saçların güçlenmesine yardımcı olur.

Yeterli su tükettiğinizde tükürük ve salgı bezlerinin çalışmasını dengeleyerek besinleri kolay çiğnemenizi ve sindirmenizi sağlar. Günlük su tüketiminin bilinçli şekilde yapılması, böbreklerin çalışmasına yardımcı olarak vücutta biriken toksinlerin atılmasını sağlar, ödem tutmanızı engeller.

Kanın büyük bir kısmı da sudan oluşur. Dolaşım sistemi içerisinde organlarınıza ve hücrelerinize oksijen taşınmasını sağlayan kan, vücudumuzdaki en hayati öğelerden biridir.

Vücudumuzun belirli bir ısıda olması, hem organların doğru çalışması hem de dış etkenlere karşı direncin korunması açısından önemlidir. Kış ve sonbahar aylarında vücudumuzu izole etmeye yardımcı olur, sıcak havalarda ise terleme yolu ile serinleme sağlar.

Su tüketimi, vücudun depolayacağı yağ miktarını da doğrudan etkilemektedir. Su tüketimi azaldıkça ihtiyaç duyulan yağ artar, bu nedenle vücutta daha fazla yağ depolanır. Bu da kilo alımına ve kas kaybına neden olabilir. Suyun sağlığıma faydalarından biri de budur. Özellikle sporcuların ve vücudunu şekillendirmek isteyenlerin su tüketimine özen göstermesi ve yeterli miktarda su tüketmesi önemlidir.

Soğuk içilen su, yağ yakılmasına da yardımcı olur. Kilo vermek isteyenlerin düzenli su tüketmemeleri, sağlık durumlarına ve diyetlerine zarar verecektir.

Su tüketiminin gerekenden az olması, beynin faaliyetlerinde de aksamalara sebep olur. Az su tüketen kişilerde unutkanlık, odaklanma sorunları ve hareket yeteneğinde azalma görülebilir.

Emziren annelerde süt yapımına katkı sunan su, hamilelik döneminde de oldukça önemlidir. Annenin tükettiği besinlerin bir kısmı bebeğin gelişimi için kullanıldığından hamile kadınların su ihtiyacı artar. Annenin susuz kalması, bebeğin gelişimini de etkiler.

Baş ve eklem ağrıları için de faydalı olan su, ruh halimize de doğrudan etki eder. Özellikle stres ve üzüntü gibi beynin zorlandığı dönemlerde su tüketiminize özen göstermelisiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın