Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Teknoloji Bağımlılığından Kurtulmanın Yolları

0

Teknolojik ürünlerin küçülmesi ve portatif hale gelmesi ile birlikte, teknolojiye bağımlı insanların sayısı da giderek artıyor. Telefonlardan sonra saatlerimizin de akıllı teknolojiler ile birleşmesi ile, teknoloji kullanmadan geçirdiğimiz zaman yok denecek kadar azaldı.

Teknolojiye olan bağlılığın temel sebeplerinden biri, haberdar olma isteğimiz. Tanıdığımız insanlar, yaşadığımız çevre ve dünyadan haberdar olma isteğimiz nedeni ile, günlük teknoloji kullanma sürelerimiz daha da artıyor.

Teknolojik ürünleri uzun süre kullanmanın hem fiziksel hem de ruh sağlığımız açısından ciddi sonuçları doğabilmekte. Siz de bu sonuçları hayatınızda hissetmeye başladıysanız, teknolojiye olan bağımlılığınızdan kurtulabilmek için atabileceğiniz bazı adımlar bulunuyor.

Kullanım Sürenizi Limitleyin

Ev içerisinde teknoloji kullanım sürenizi kısıtlamak, bilgisayar ve oyun bağımlılığınızı azaltmak konusunda en faydalı yöntemdir. Hafta içerisinde 1 ya da 2 saat olarak belirleyebileceğiniz günlük kullanımınız için, hafta sonlarında kapatma saati olarak da düzenleyebilirsiniz. Örneğin cumartesi günleri 22:00’den sonra bilgisayar kullanmamak ya da oyun oynamamak, bağımlılığınızı azaltma konusunda yardımcı olacaktır.

Aynı Anda İki Farklı Cihaz Kullanmayın

Bilgisayarınızda işlerinizi düzenlerken ses olması için televizyonunuzu açık tutuyor ve arada bir telefonunuzdan sosyal medya hesaplarınızı kontrol ediyorsanız, bunu yapmaya hemen son verin. Dikkat süremizin balıklardan bile daha kısa hale gelmesine neden olan dış etkenleri mümkün olduğunca azaltın. Bilgisayarınızda iş yapıyor ya da oyun oynuyorsanız, telefonunuz çalmadığı sürece bakmayın.

Açık Alanlarda Zaman Geçirin

Arkadaşlarınızla ya da ailenizle birlikte açık alanlarda zaman geçirmek, zihninizi meşgul edeceği için teknolojiden uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Akıllı cihazlarınızdan uzak zaman geçirmeyi garantilemek için, telefonunu ilk kullanana hesabı ödetebilir ya da eğlenceli cezalar verebilirsiniz.

Paylaşım Sayınızı Sınırlayın

Sevdiğiniz bir arkadaşınızla uzun zaman sonra ilk kez buluştunuz ve hemen bir fotoğrafla bu anı ölümsüzleştirmek istiyorsunuz. Şehirde yeni açılan bir bistroya gittiniz ve bunu arkadaşlarınızla paylaşmak istiyorsunuz. Kediniz ya da köpeğiniz evde şapşal hareketler yapıyor, bunun videosunu çekip herkese göstermek istiyorsunuz. Bu dürtüler, teknolojiye olan bağımlılığımızın ne kadar yüksek olduğunu gösteren belirtilerdir. Haftalık olarak sosyal medyada yapacağınız paylaşım sayısını sınırlandırmak, bu dürtüleri aşmanız konusunda size yardımcı olacak.

Zaman Planlaması Yapın

İşyerinizde ya da okulda telefonunuz ile aranıza mesafe koymak için hedefler belirleyerek bir zaman planlaması yapın. Örneğin hazırlamakta olduğunuz sunumun 15 slaytı tamamlandığında telefon ile 5 dakika zaman geçireceğim gibi bir hedef ile kullanım sürenizi azaltabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın