Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Toksin Atan Yiyecekler

0

Vücutta biriken zararlı maddeler şişkinlik, sindirim sorunları ve hastalıklara neden olabiliyor. Özellikle işlenmiş besinler ve hızlı tüketim gıdaları sebebi ile zaman içerisinde vücudumuzda birçok farklı toksin birikiyor.

Toksin atan yiyecekler, bu zararlı maddelerden kurtulmanıza ve vücutta biriken ödemi atmanıza yardımcı olur. Detoks gibi zorlayıcı olabilen programlar yerine, beslenme düzeninizde bu besinlere daha geniş yer vermek yeterlidir.

Toksinleri Atan Besinler

Vücudunuzda biriken zararlı maddelerden kurtulmak için kullanabileceğiniz besinlerin başında enginar gelir. Karaciğer ve sindirim sistemine büyük faydaları olan enginar, aynı zamanda bağırsaklarınızın da daha aktif çalışmasını sağlar. İçerdiği antioksidanlar sayesinde bağışıklığınızı güçlendirerek vücudunuzu korur.

Lif bakımından zengin olması ile sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde faydalı etkileri olan brüksel lahanası da sofranızdan eksik etmemeniz gereken besinler arasında. Aynı şekilde lahana, brokoli ve karnabahar gibi lif oranı yüksek gıdalar da mümkün olduğunca sık şekilde tüketilmeli.

Antioksidan olarak en iyi seçeneklerden biri de biberiyedir. Vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlayarak metabolizmayı da güçlendiren biberiye, kalp ve beynin güçlenmesine yardımcı olur. Salatalarda taze olarak kullanabileceğiniz bitkiyi dilerseniz kuruttuktan sonra baharat olarak da yemeklerinize ekleyebilirsiniz.

En sık kullanılan baharatlardan biri olan kekik de toksin atmanıza yardımcı olur. Boşaltım sisteminde biriken zararlı maddelerin atılmasını kolaylaştıran kekiği et ve sebze yemeklerinizde kullanabilirsiniz. Dilerseniz kekik çayı da içebilirsiniz.

Toksin Attıran Tarifler

Toksinlerden kurtulmak amacıyla evde kolayca yapabileceğiniz tariflerden biri yeşil elma kompostosudur. 3 adet kabuğu soyulmuş yeşil elma ile 4 adet çubuk tarçın, 5 adet karanfil ve 15 adet kuru üzüme su ekleyerek kaynatın ve ılındıktan sonra blenderdan geçirerek tüketin.

Buharda pişmiş sebzeler de toksin atmanıza yardımcı olan bir diğer tariftir. Buharda pişirme aparatı ile kolayca hazırlayabileceğiniz sebzeleri brüksel lahanası, brokoli ve karnabahar olarak belirleyebilirsiniz. Yağsız yoğurt ve kekik ile tüketildiğinde toksin atıcı etkisi artacaktır.

Akşam yatmadan önce tüketeceğiniz orta büyüklükteki bir yeşil elma da toksinlerden kurtulmanıza yardımcı olur. Aynı zamanda sabahları 3 adet ceviz içi ile birlikte süt içmek de toksinlerden arınmanızı sağlar.

Paylaş.

Yorum Yazın