Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Unutulmuş Sokak Oyunları

0

Sokak oyunları, çocukluğumuzu renklendiren ancak ne yazık ki unutulmaya başlayan bir değer. Mahalledeki her yaştan çocuğun bir araya gelerek birlikte zaman geçirdiği, eğlendirirken fiziksel gelişime de destek veren bu oyunları tekrar hatırlamak istedik.

Körebe

Kimsenin ebe olmak istemediği, bol koşuşturmalı ve heyecanlı bir oyun olan körebe; seçilen bir kişinin ebe olması ile başlar. Ebenin gözleri bağlanır ve diğer oyuncular ebenin etrafında bir halka oluşturur. Mırıldanılan kısa mani ve çırpılan eller sayesinde ebe, oyuncuların nerede olduğunu bulmaya çalışır. Yakaladığı oyuncuyu ellerinden yardım alarak tanımaya çalışır ve ismini doğru söylerse, yakaladığı oyuncu ebe olur.

Aynı zamanda daha basit şekilde oynanan versiyonları da bulunan körebe oyunundaki mani ise şöyledir; “Türkü söyler döneriz, bil bakalım biz kimiz, göster bizi körebe!”

İstop

Fiziksel egzersizin bol olduğu bir diğer sokak oyunu da istoptur. Oyunculardan biri ebe olarak seçilir ve topu alır. Diğer oyunculardan birinin ismini söyleyerek topu havaya atar. İsmi söylenen oyuncu, topu yere değmeden yakalayabilirse, yeniden başka bir isim söyleyerek topu atar. İsmi söylenen oyuncu yakalayamadan top yere düşerse, topu eline aldığında “İstop!” diye bağırır. İstop bağırıldığında herkes, olduğu yerde ve olduğu şekilde durmak zorundadır. Arkasından oyuncu, elindeki topla diğerlerinden birini vurmaya çalışır. Vurulan oyuncu ebe olur ve oyun devam eder.

Aç Kapıyı Bezirganbaşı

Çocukken keyif alarak oynadığımız bir diğer sokak oyunu da Aç Kapıyı Bezirganbaşı’ydı. Birçoğumuzun hala ezbere bildiği manisiyle aynı ismi taşıyan oyun, kalabalık oynandığında oldukça keyifli hale gelmekte.

Birdirbir

Erkekler arasında oldukça popüler olan bir oyun olan birdirbir, kız çocuklar arasında fazla oynanmazdı. Bunun en büyük nedeni ise, fiziksel güç ve dayanıklılığa fazla bağlı olmasıdır.

Oyuncular arasından bir kişi yastık olarak seçilir ve sırtını duvar gibi sağlam bir yüzeye yaslayarak ayakta durur. İki gruba ayrılan yarışmacılardan altta olmayı seçenler, kafalarını öndeki oyuncunun bacak arasına sokarak bir platform oluşturur. Atlamayı seçenler ise, uzaktan koşmaya başlayarak olabilecek en uzun mesafeye atlamaya çalışırlar. Bu sayede arkadan atlayacaklar için yer kalmış olur.

Paylaş.

Yorum Yazın