Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Yeni Blog Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

0

Teknolojinin gelişmesi ile bir blog sahibi olmak da kolaylaştı. Hobilerinizi, düşüncelerinizi ve aktivitelerinizi paylaşabileceğiniz bir blog açarak hem bilgilerinizi paylaşabilir hem de dünyanın her yerinden insanlarla etkileşime geçebilirsiniz.

Günümüzde blog açmak için teknik bilgi sahibi olma gerekliliği ortadan kalkmış durumda. Bu sayede siz de kolayca bir blog oluşturabilir ve hemen paylaşımda bulunmaya başlayabilirsiniz.

Blog Açmak İçin Gerekenler

Bir blog açmak isteyen herkesin yapması gereken bazı işlemler bulunmakta. Bunlardan ilki, bloğunuzun yayınlanacağı domain ismine karar vermek ve bu ismi satın almak. Godaddy gibi uluslararası platformlar sayesinde kolayca yapabileceğiniz bu işlem, standart domainler için oldukça ucuzdur.

İkinci önemli işlem de, bloğunuzun görünümünü sağlayacak bir tema seçerek satın almaktır. Yeni başlayanlar için en kolay blog yönetim şablonu olan WordPress’i kullanarak kolayca yayına başlayabilirsiniz. WordPress ile çalışan bir tema seçerek işlemlerinizin tamamını basitleştirebilirsiniz.

Bir diğer gereklilik, bloğunuzu barındıracak bir hosting hizmeti satın almaktır. Türkiye merkezli birçok şirket tarafından sunulan bu hizmeti, uluslararası firmalardan da satın alabilirsiniz.

Blog Açmak İsteyenlere Tavsiyeler

Blogunuzun ismine karar verdiniz ve temanızı kurdunuz. Bu aşamada yapmanız gereken ilk şey, paylaşım yapacağınız konuları belirlemek ve bunları kategori haline getirmektir. Blogunuzu ziyaret edenlerin, aradıkları bilgilere kolayca erişebilmesi için önemli olan kategorileri üst menünüzde mutlaka listelemelisiniz. Dilerseniz ana kategoriler ve alt kategoriler şeklinde bir düzen de yaratabilirsiniz.

İkinci önemli aşama, ziyaretçilerinizin size ulaşabilecekleri bir alan oluşturmaktır. Deneyimleriniz hakkında soru sormak ya da önerilerde bulunmak isteyenler için paylaşımlarınızın altındaki yorum alanını aktifleştirmeniz ya da bir iletişim formu oluşturmanız gerekir. Yorum yapma özelliğini aktif edecekseniz, sadece sizin onayladığınız yorumları bloğunuzda yayınlamanızı sağlayan eklentilerden faydalanmalısınız.

Blogunuzu bir kez ziyaret eden kullanıcıların aklında kalmak ve tekrar ziyaret etmelerini sağlamak için göz alıcı bir logo kullanmalısınız. Logolar, blogların ve markaların en çok tanınan değerlerinden biridir.

Blogunuzu takip edenlerle daha kolay ve çok daha sık iletişime geçmenizi sağlayacak sosyal medya hesaplarınızı da en kısa sürede oluşturmalısınız. Bu sayede daha kısa kelimelerle kendinizi ifade edebilir ve daha fazla insana erişebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın