Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Yürüyüş Yapanlara Tavsiyeler!

0

yuruyus yapanlara tavsiyeler

Yoğun tempolu olmasına rağmen vaktimizin çoğunu oturarak geçirdiğimiz hayatlarımıza hareket katmanın yollarını aruyoruz. Pilates, yoga, cross fit ve zumba gibi birçok egzersiz çeşidini deniyor, uzun soluklu bir alışkanlık edinemeyip pes ediyoruz.

Oysa yürümek en ucuz ve en kolay egzersiz dalı! Beslenme ve diyet uzmanları orta tempoda yarım saatlik yürüyüşlerin bile beden sağlığına büyük katkısı olduğunu söylüyor. Yani günde yalnızca 30 dk. fazla yürüyerek kısa zamanda vücudunuzu şekillendirebilirsiniz.

Peki yürüyüş yaparken nelere dikkat edilmeli? İşte yürüyüş yapanlara öneriler!

1- Spor amaçlı yürüyüş yaparken giydiğiniz ayakkabı çok önemli. Düz tabanlı da olsa günlük hayatınızda kullandığınız ayakkabılar spor için elverişli değildir. Bir çift yürüyüş ayakkabısı edinmek ayak sağlığınızı korumanızı sağlar.

2- Yürüyüş yaptığınız mevsime göre giyinmeyi unutmayın. Rüzgarlık , bere ve tozluk  yürüyüş aksesuarlarınız olacak. Eğer akşam saatlerinde yürüyüş yapıyorsanız fosforlu ve canlı renkler giymeye özen gösterin, böylece karanlıkta fark edilebilirsiniz.

3- Eğer yürüyüş yaptığınız yer ana cadde ve yoğun trafik bölgelerine yakınsa, arabaların seyrek geçtiği zamanlarda yürüyüş yaparak arabalardan çıkan egzos dumanından kendinizi koruyabilirsiniz.

4- Yürüyüş yaparken evden ne amaçla çıktığınızı unutmayın. Sırt çantanıza bisküvi, sandviç gibi yiyecekleri ve bir termos çayı doldurup birkaç adımdan sonra spor yaptığınız için kendinizi ödüllendirmeyin. Daha yürüyecek çok yolunuz var!

5- Tek başınıza yürüyüş yapmak istemiyorsanız bir arkadaşınızı sizinle yürümesi için ikna edebilirsiniz fakat yanınıza almak istediğiniz kişiyi iyi seçin çünkü en samimi arkadaşınız da olsa sizin spor çabalarınızı sabote edebilir. “Ooo çok yürüdük şu bankta biraz dinlenelim” çağrılarına kulak asmayın.

6- Yürüyüş yaparken müzik dinlemek kendinizi mutlu hissetmenizi sağlar ve size tempo kazandırır. Yüksek ritimli eğlenceli parçalardan oluşan bir playlist hazırlayın.

7- Yürürken karşılaşacağınız sokak hayvanlarına mama vermeye ne dersiniz? Migroslarda satılan Dostluk Maması’ndan 1 paket çantanızda bulundurabilir ve karşılaştığınız hayvanlara verebilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın