Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

ZAMANDAN TASARRUF ETMENİN 10 YOLU

0

tavsiye-melekleri-zaman-tasarrufu

Zaman artık en kıymetlimiz. Meleklerimizden Brand-Store.com kurucusu olan Fulya Çimen siz Tavsiye Melekleri için zamandan tasarruf etmenin 10 yolunu anlatıyor;

Günümüzün en önemli problemlerinden biri zaman. Günümüzü, uyumak + yapılması gereken işleri tamamlamak + kendimize vakit ayırmak olarak 3 parçaya bölme konusunda sıkıntı yaşadığımız aşikar.

Kural belli: Zaman yönetimi. Bunun için bazı basit görünen/olan ve bir o kadar da etkin sonuç veren yöntemleri denemekte fayda var.

Zamandan tasarruf etmek için ilk 10 #tavsiyemiz:

1. Sabah erken kalkın. Gerekirse 4 farklı şekilde saat kurun fakat güne erken başlayın. Güne erken başlamak, gün içini daha etkin kullanmanızı sağlayacağı gibi enerjinizi daha verimli hale getirmek ve ‘kendinizi iyi hissetmek’ gibi faydalar da sağlar.

2. Güne bir gün önceden hazırlanın. Biz kadınlar için ne giyeceğine bir gün önceden karar vermek sabah saatlerinden 1 saat tasarruf etmemizi sağlar; aynı şekilde yapılacak işlerinizi de bir gece önceden zihninizde planlamanız, güne hazır başlamanız zaman tasarrufu için önemli.

3. Yazın ve öncelik sıralaması yapın. Kalem ve kağıdın gücünü mutlaka kullanın. Bu hem organize olmanızı sağlar hem de yapılmış işlerin üzerini çizmek size motivasyon verir. Ayrıca her şeyi aynı anda yapıp hiçbir şeyi tam halledememek yerine yapılacakları sırasıyla ‘’gerçekten’’ yapmanızı sağlar.

4. Teknolojiyi bekleme moduna alın. Gerçekten rahatsız edilmediğiniz ve aslında tam konsantrasyonla başına otursanız 1 saatte halledebileceğimiz işler için; e-mail’inizi ve sosyal medya hesaplarınızı kapatın, televizyonu kapatıp müzik açın ve telefonunuzu sessize alın. Bu şekilde işi halletme süreniz 1 saatin bile altına düşebilir.

5. Trafik – Özellikle İstanbul gibi büyük şehirlerde yaşıyorsak zamanımızın çoğunu trafikte hiçbir şey yapmayarak kaybediyoruz demektir. Varsa deniz yolunu ve raylı sistemleri tercih edin. Aracınız ile seyahat etmek durumundaysanız trafiğin en yoğun olduğu iş çıkışı saatlerinden kaçının. Bu zamana uzun zamandır ertelediğiniz bir görüşmeyi koyabilir ya da okunmayı bekleyen işleri okuyabilirsiniz. Trafiğe, iş çıkışı saatinden 1 ya da 1,5 saat geç çıkmanız eve varış sürenizi sadece 15-20 dakika geciktirir.

6. Çalışanlar için – Toplantılarınızı 1 saatten uzun tutmayın.

7. Yukarıdaki 4. madde dışında Online dünyanın avantajlarını sonuna kadar kullanın. Biz kadınlar için ‘‘alınması gereken şeyler’’ hiç bitmez. Her ne kadar mağazaları gezmeyi, deneyip çıkartmayı sevsek de online alışverişin kolaylığını inkar edemeyiz. Aradığınız beyaz gömleği bulmak için mağaza mağaza gezmek yerine, ihtiyacınız olan ürüne sahip tüm mağazaları tek bir yerde bulabileceğiniz platformlardan faydalanın.

8. Doktor ya da iş randevularınıza yanınıza okunması gereken bir şeyler almadan gitmeyin. Randevunuzun gerçekleşmesi için bekleyeceğiniz aşikar; bu bekleme süresini de etkin kullanabilirsiniz.

9. Gün içince 1-2 dakikalığına durun ve derin nefes alın. Arkanıza yaslanın. Sonra devam edin.

10. Her şeyi kendiniz yapmayın ya da yapmaya kalkışmayın. Yetki devri hem zaman tasarrufu hem de psikolojiniz açısından önemli.

Ve unutmayın. Her şeyi aynı anda ya da aynı gün içinde halletmek için kendinizi hırpalamayın 🙂

Sevgili Fulya Çimen‘e bu güzel #tavsiyeleri için teşekkür ediyoruz:)бесплатное продвижение сайта самостоятельно

Paylaş.

Yorum Yazın