Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Zamanı Kısıtlı İnsanlar İçin Formda Kalma Tavsiyeleri

0

Günlük koşuşturmalar içerisinde kendimize ve sağlığımıza yeteri kadar zaman ayıramayabiliyoruz. Ancak sağlığımızı bir kez kaybettiğimizde, yeniden kazanmak sandığımızdan çok daha zorlayıcı oluyor. Eğer sizin de zamanınız kısıtlı ise, formda kalmak ve sağlıklı yaşamak için atabileceğiniz birçok adım mevcut.

Önemle belirtmemiz gerekir ki, aşağıdaki önerileri doktorunuza danışmadan uygulamamalısınız. Kalıtsal bazı hastalıklar ve şeker gibi nedenler ile, bazı önerileri gerçekleştirmeniz sağlığınıza zarar verebilir.

Doğru Beslenmeyi Öğrenin

Formda kalmanın ilk ve en önemli adımı, yediklerinize dikkat etmektir. Doğru ve dengeli beslenmek, kilo kontrolü kadar genel sağlığınıza da faydalıdır.

Protein, karbonhidrat ve yağ gruplarından dengeli şekilde tüketerek formda kalmayı garantileyebilirsiniz. Çoğu zaman kolayca yapabileceğiniz beslenme programları ile kilo almadan kas oranınızı arttırabilir, yağ oranınızı ise düşürebilirsiniz.

Günlük Rutin Bir Egzersiz Programı Belirleyin

Vücudunuzun belirli bölgelerini çalıştırmanızı sağlayan ve rutin şekilde yapabileceğiniz egzersiz programları, kısıtlı vakitlerde bile kolayca spor yapmanızı sağlar.

Gün içerisinde 15’er dakika ayırarak tamamlayabileceğiniz programlar sayesinde hem formda kalabilir, hem de vücudunuzun daha şekilli olmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle belli bölgelerde yağlanma sorunu yaşıyorsanız, bir egzersizinizi tamamen o bölgeye adayarak daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz.

İşlerinizi Egzersiz Haline Dönüştürün

Özellikle ofis çalışanlarının yaşadığı sorunlardan biri de, gün içerisinde uzun süreler boyunca hareketsiz kalmaktır. Siz de bir ofiste ve genel olarak masa başında çalışıyorsanız, işyerinizde bile egzersiz yapabilirsiniz.

Masa başında uzun süre oturmak, bel ve sırt ağrılarına neden olabilir. Bu nedenle belirli aralıklarla ayağa kalmak ve birkaç adım yürümek oldukça faydalıdır. İşyeriniz ve çalışma alanınız uygunsa, telefon görüşmelerinizi yaparken ofis içerisinde yürümek ya da hava almaya çıktığınızda bina çevresinde bir tur atmak bile hayatınızı değiştirir.

Masanızda ve bilgisayar başında olmanız gerekiyorsa, bir koli yardımı ile bilgisayarınızı yükselterek 15 dakikalığına ayakta çalışabilirsiniz.

Uykunuza Dikkat Edin

Uyku, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu dinlenmeyi ve yenilenmeyi sağlaması açısından önemlidir. Vücudunuz uykusuz kaldığında daha fazla enerji alabilmek için daha çok tüketmeniz gerekir. Gece uykunuzu düzenlemek ve güne erken başlamak, formda kalmak açısından oldukça faydalıdır.

Paylaş.

Yorum Yazın