Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Basit ve Sade Yaşamın İpuçları

0

Yaşamımızın her alanına hükmeden tüketim çılgınlığı, karmaşık ve kalabalık hayatlar sürmemize neden oluyor. Gıda ve giyimde özellikle öne çıkan bu fazlalıklar, yaşam rutinimizi ve psikolojimizi etkiliyor.

Siz de basit ve sade bir yaşam sürdürmeye hemen başlamak istiyorsanız, atmanız gereken adımları bilmeniz önemlidir. Doğru planlama ve zamanlama ile hayatınızı sadeleştirmek oldukça kolay olacaktır.

Kararlı Olun

Sade bir yaşama başlamanın en önemli adımı, kararlı olmaktır. Biriktirdiğimiz eşyalara zaman içerisinde manevi anlamlar yükler ve bağlanırız. Ancak sade yaşama giden süreçte yapmanız gereken önemli şeylerden biri, vazgeçmeyi öğrenmektir.

Eşyalarınızın hangilerinin işe yarar ve kullanışlı, hangilerinin gereksiz ve fazlalık olduğunu gördükten sonra onlardan vazgeçebilmelisiniz.

Bir Liste Hazırlayın

Neden daha basit ve sade bir yaşam sürmek istediğinizi bilmelisiniz. Aklınıza gelen tüm nedenleri bir liste haline getirmek, ilerleyen dönemlerde en büyük desteği yine kendinizde bulmanıza yarar.

Geceleri rahat uyumak istiyorsanız, listenize ekleyin. Çocuklarınızla daha fazla zaman geçirmek istiyorsanız, listenize ekleyin. Bir cumartesi kitap okuyacak vakit bulmak istiyorsanız, listenize ekleyin. Aklınıza gelen bütün sebepleri sorgulamadan listenize eklemelisiniz.

Fazlalıklardan Kurtulun

Sade bir yaşamın önceliği, yalnızca ihtiyacınız olan eşyaları bulundurmaktır. Özellikle mutfak gereçlerinde sıkça yaşanan aynı üründen iki adet bulundurma durumu, basit yaşamanızı engeller.

Aynı amaca yarayan ve aynı özelliklerdeki ürünlerden iki tane bulunduruyorsanız, hemen bir tanesini çöpe atın. Aynı kitaptan iki adet, ya da aynı beyaz tişörtten iki adet bulundurmanız gereksiz kalabalığa neden olur.

Özellikle evlerin neredeyse her odasında bulunan televizyonlar, ilk kurtulmanız gereken eşyaların başında geliyor. Takip ettiğiniz program ve dizileri, yalnızca evinizin oturma odasında bulunan televizyon ile de izleyebilirsiniz. Bu adım, hem sağlığınıza hem de psikolojinize büyük katkı sağlayacaktır.

Çevrenizdeki İnsanları Eleyin

Sade yaşamın önündeki en büyük engel, çok insana az zaman ayırmaktır. Çevrenizde düzenli olarak görüştüğünüz çok sayıda kişi varsa, bu insanları zaman içerisinde değerlendirerek elemeniz gerekir.

Yüzeysel arkadaşlıklar mutlaka gereklidir. Ancak tüm arkadaşlıklarınızın yüzeysel olması, sadelikten uzaklaşmanıza ve sosyal çevrenizin karmaşıklaşmasına neden olur. İyi dostlar ve keyifli zaman geçirebildiğiniz birkaç arkadaş, çok daha sade ve rahat yaşamanıza yardımcı olur.

Paylaş.

Yorum Yazın