Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Bol Kalsiyum İçeren Gıda Tavsiyeleri!

0

kalsıyum

Gelişim döneminde olduğu kadar menopoz döneminde de bolca gerekli olan kalsiyum; yalnızca süt ve süt ürünlerinde bulunmuyor. Tahıl grubuna dahil olan birçok sağlıklı alternatif yüksek oranda kalsiyum içeriyor.

Süt ve süt ürünleriyle arası iyi olmayan Tavsiye Melekleri’miz için küçük bir araştırma yaparak alternatif kalsiyum kaynaklarını belirledik.

İşte bol kalsiyum içeren gıda tavsiyeleri!

  • Azteklerin sıkça tükettiği Amanrath glütensiz bir tahıl alternatifi. Lezzetli olduğu kadar da güçlü bir kalsiyum deposu olan bu sahte tahıldan yalnızca 1 kase yiyerek günlük kalsiyum ihtiyacınızın %12’sini karşılıyorsunuz.
  • Ülkemizde daha çok Yaz Otu adıyla bilinen Teff, yüksek kalsiyum orabıyla karşımıza çıkıyor. Teff yakın zamana kadar yalnızca hayvan yemi olarak kullanılsa da tahıllara oranla daha sağlıklı bir besin olması nedeniyle gıda sektöründe kendini göstermeye başladı. Tıpkı Amanrath gibi Teff de glütensizler grubuna dahil.
  • Pekmezin hep çok faydalı olduğu söylenir. Balla birlikte ülkemizde ilaç niyetine tüketilen gıdaların başında gelen pekmez, yüksek kalsiyum içeriyor. Özellikle de şeker kamışından elde edilen pekmezlerin yalnızca 1 yemek kaşığı günlük kalsiyum ihtiyacının %10’unu karşılamaya yetiyor.
  • Sizce 1 kase portakal C vitamini ihtiyacınızı mı yoksa kalsiyum ihtiyacınızı mı karşılar? Bu soruya hepimiz yanlış cevap veriyoruz çünkü portakal c vitamini ile özdeşleşmiş olsa da aynı zamanda oldukça zengin bir kalsiyum kaynağı!
  • Bir kase kuru incir ise günlük kalsiyum ihtiyacınızın %24’ünü karşılamaya yetiyor.
Paylaş.

Yorum Yazın