Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Çiçeklerin Ömrünü Uzatan Tavsiyeler

0

vazodaki-çiçekleri-güçlendiren-tavsiyeler

Çiçek dalında güzel desek de, dünyanın en zarif hediyesi olması nedeniyle doğum günleri, kutlamalar ve diğer özel günlerde mutlaka bir buket çiçek biz kadınlara hediye edilir. Malum önümüz 14 Şubat, güzelim güllerin, renkli çiçeklerin vazoya koyduktan kısa bir süre sonra solmasına gönlümüz razı değil. Bir şeyler yapıp çiçeklerin vazodaki ömrünü uzatmalıyız. Ama nasıl?

Bazı çiçekçilerde, kullanılan kimyasal maddeler çiçeklerin ömrünü uzatmada etkili olsa da bizler evde kolaylıkla uygulayabileceğimiz, son derece pratik yöntemleri derledik. Vazoya madeni para koymaktan, suya aspirin karıştırmaya kadar birçok yöntemi ve nasıl uygulandığını bulduk! Bundan sonra vazoya koyduğumuz mis kokulu çiçekler 2 günde solmayacak…

Gazlı İçecekler

gazlı-içecek

Gazoz ya da başka bir gazlı içecek içiyorsunuz ama bir bardak size fazla geldi. Bardağınızda kalan 2 parmak gazozu vazonuzdaki suya ilave edin. İçeceğin içerisinde bulunan şeker çiçekleri besleyecek ve onlara hayat verecek.

Eğer cam ya da şeffaf bir vazo kullanıyorsanız, koyu renkli gazozlar yerine renksiz olanları suyun içine ilave ederseniz kötü bir görünüm oluşmasını engellersiniz.

Elma sirkesi

elma-sirkesi

Vazoya çiçekleri yerleştirmeden önce 2 yemek kaşığı elma sirkesini 2 yemek kaşığı toz şeker ile karıştırın ve vazonun suyuna ekleyin. Çiçeklerin suyunu her değiştirdiğinizde elma sirkesi ve şeker karışımını da eklemeyi unutmayın. Bu sayede çiçekleriniz daha gür ve sağlıklı olacak.

Aspirin

çiçek-suyuna-aspirin-koymak

Çiçeklerin ömrünü uzatma konusunda en bilinen yöntem suya aspirin karıştırmak. Bir aspirini ezip çiçekleri vazoya yerleştirmeden önce suya karıştırın. 3 günde bir suyu değiştirirken aspirin eklemeyi ihmal etmeyin. Suda eriyen aspirin çeşitleri de bu yöntemde sık kullanılanlar arasında.

Çamaşır suyu

çamaşır-suyu

Taze çiçekleri vazoya koyarken 1 litre suya yarım çay kaşığı çamaşır suyu eklediğinizde daha uzun ömürlü olacaklardır.  Çamaşır suyuyla yapılan bir diğer çiçek iksiri de şöyle; 3 damla çamaşır suyu ve 1 çay kaşığı toz şekeri 1 litre suya eklemek. Bu ayrıca çiçek suyunun daha uzun süre tazeliğini korumasını sağlayacak ve bakteri üremesine engel olacak.

Paylaş.

Yorum Yazın