Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

ÇOCUK İLE SEYAHAT İÇİN 5 TAVSİYE

1

ozgelokmanhekim

Meleklerimizden seyahat için hiçbir engel tanımayan, özellikle çocuklu seyahatleri seven gezi yazarı Özge Lokmanhekim’in minik meleklerimizle seyahati kolaylaştıracak 5 önemli #tavsiyesi var. İşte onlar;

Seyahate çıkmak istiyorsunuz ancak çocukla birlikte bavul yapmak, onca eşyayı yanınızda taşımak zor mu geliyor? Uçak yolculuğu ya da saatlerce sürecek araba yolculuğu “Ben ufaklığı nasıl eğlendiririm onca saat? diyerek gözünüzde mi büyüyor? Aslında biraz planlı olursanız hepsinin üstesinden gelir, harika bir seyahat geçirebilirsiniz. İşte tavsiyelerim;

Seyahati planlarken: Rahat bir uçak ya da  yolculuğu geçirmek için uçuş saatinizi/yolculuğunuzu çocuğunuzun uyku saatine göre ayarlayın, uçakta/arabada uyursa  gideceğiniz yere vardığınız zaman huysuzlanmayacaktır. Bavulunuzu ve el çantanızı birlikte hazırlayın. En sevdiği oyuncak ya da eşyaların çantasında yer almasına özen gösterin.

Yola çıkmandan: Havaalanında sıra beklememek için online check-in yapın, yurtdışı çıkış harcınızı önceden ödeyin. Çocuğunuzun yedek kıyafetleri, kitap, oyuncak, su (kullanıyorsanız emzik, uyku oyuncağı, biberon vs.) ihtiyaçlarını bir sırt çantası ile yanınızda taşıyın. Puset yerine kanguru ya da sling tercih edebilirsiniz. Bu şekilde daha az eşya taşıdığınız gibi çocuğunuz kucağınızdayken elleriniz de özgür olacaktır. Eğer pusetle seyahat etmek istiyorsanız, check-in sırasında teslim etmeniz gerekmeyen, uçağa kadar kullanabileceğiniz baston pusetleri tercih edin. Bu pusetlerin hem taşıması kolay hem de havaalanında çocuğunuzu sürekli kucakta taşımak zorunda kalmazsınız. Araba ile seyahat edecekseniz, çocuğunuzun güvenliği için aracınıza uygun bir model araba koltuğu seçin ve sağlam şekilde bağladığından emin olun. Çocuğunuzun rahat seyahat edebilmesi için araç camlarına güneşlik takabilirsiniz. Aracınızda mutlaka bir ilk yardım çantası ve yol boyunca çocuğunuzun yiyebileceği atıştırmalıklar olsun.

Uçuş Sırasında: Bebekler basınç değişikliğinde yutkunarak ya da esneyerek genizlerini, kulaklarını açmayı bilmediklerinden ağlarlar. Bu nedenle kalkış ve iniş sırasında emzirmek, su ya da başka bir içecek vermek ya da kullanıyorsanız emzik vermek çocuğunuzu rahatlatacaktır. Uçak yolculuğunda ufaklıkların burnu tıkanırsa serum fizyolojik damla ve burun aspiratörü işinize yarayabilir. Yeni bir kitap ya da minik bir oyuncak çocuğunuzun uzun süre ilgisini çekeceğinden huysuzlanmayı bırakacaktır.

Araba Yolculuğunda: Araba ile uzun bir yolculuk yapacaksanız, çocuğunuz arkada sıkılabilir. Hem tuvalet ihtiyacını gidermek hem de minik bacakların biraz hareket etmesini sağlamak için yol boyunca sık sık mola vermeyi ihmal etmeyin. Eğer aracı siz kullanmıyorsanız, yolculuğun bir bölümünde onun yanında oturun ve oyunlar oynayın. Dünya şehirlerini saymak, isim-şehir-hayvan oynamak, belirlediğiniz 5 kelimeyle hikaye uydurmak benim aklıma ilk gelen oyunlar.

Rahat Olun: Çocuğunuzla yapacağınız her seyahat keyifli olacaktır zira dünyayı o küçük varlığın gözünden yeninden keşfetme şansınız olacak, neleri görmediğinize ya da neleri fark etmediğinize şaşıracaksınız, eminim. Çocukla ilk seyahat eden siz değilsiniz, başkalarına yolculuk sırasında biraz rahatsızlık verebilirsiniz, özür dileyin, ama unutmayın, onlar da bir dönem çocuktular, üstelik bir kısmının da çocukları var. Anlayış göstereceklerdir. Şimdiden iyi tatiller, iyi yolculuklar!

Meleğimiz Özge Lokmanhekim‘e bu güzel tavsiyeleri için çok teşekkür ederizseo оптимизация и продвижение

Paylaş.