Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Depresyon İle Başa Çıkmanın Yolları

0

Depresyon, modern dünyanın en büyük sorunları arasında yer alıyor. Türkiye’de her 10 kişiden birinin antidepresan ilaç kullanmakta olduğu düşünüldüğünde durumun ne kadar vahim  olduğu da  ortaya çıkıyor.

Ne yazık ki ruh sağlığı, toplumumuzda gereken değeri görmüyor ve tedavi alınmıyor. Depresyon gibi birçok hastalığın tedavisi, erken teşhis durumunda oldukça hızlı ve kolay şekilde yapılabilir.

Yardım Alın

Her birey, çeşitli sorunlar ve olaylar karşısında kendini mutsuz ya da çaresiz hissedebilir. Depresyon, bu hislerin süreklilik halini almasıdır. Doğru şekilde yardım alınmadığında depresyon, kişinin kendisine zarar vermesi ile sonuçlanabilir.

Depresyonda olan kişi, kendini değersiz hisseder. Ümitsizlik, çaresizlik ve süreklilik arz eden mutsuzluk depresyonun en önemli belirtileri arasındadır.

Depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız ya da çevrenizde bu belirtileri gösteren biri varsa, doğru şekilde yardım almalısınız. Bir psikolog randevusu alarak sorunlarınız hakkında konuşmak, depresyon ile mücadelede ilk adımdır.

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapmak, vücudunuzdaki endorfin salgısını arttırır. Bu sayede kendinizi daha olumlu ve iyi hissedersiniz. Depresyonun yıkıcı etkilerinden kurtulmak için en doğru yöntemlerinden biri egzersiz yapmaktır.

Yeterli Uyku Alın

Depresyonun etkilerini arttıran nedenlerden biri de yeterli miktarda uyku almamaktır. Kişinin sürekli hissettiği olumsuz duygular nedeni ile uyuması zorlaşabilir. Ancak yeterli miktarda uyumak, hem fiziksel olarak sağlığınızı korumanızı hem de zihinsel olarak dinlemenizi sağlar.

Bir Rutin Yaratın

Günlük programınızın belli olması ya da belirli saatler arasında yapacağınız işlerin rutin olması, depresyon ile mücadelede oldukça önemlidir. Rutin belirlemenin ilk aşama olduğunu unutmayın; ne kadar zor bir durumda olursanız olun, programınıza uymanız gerekmekte.

Mantıklı Düşünceler Yaratın

Depresyon ile mücadelenin büyük kısmı zihinseldir. Depresyonda olan birey, olumsuz düşünceler ile savaşmaktadır. Ancak bu düşüncelerin birçoğu mantıksızdır. Düşüncelerinizle savaşmanın en doğru yolu ise mantığınızı kullanmanızdır. Örneğin kimsenin kendisini sevmediğini düşünen kişi, arkadaşlarını ve arkadaşlarının kendisine verdiği önemi düşünebilir.

Yeni Deneyimler Edinin

Kendinizi yeni deneyimler edinmek için zorlamalısınız. Daha önce hiç gitmediğiniz bir şehre gitmek, yapmadığınız bir sporu yapmak ya da katılmadığınız bir aktiviteye katılmak hem yeni insanlarla tanışmanıza yardımcı olur, hem de dopamin salgılayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Paylaş.

Yorum Yazın