Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Dünya Hijyen Günü Tavsiyeleri!

0

dünya-hijyen-günü-tavsiyeleri

16 Ocak Dünya Hijyen Günü sayesinde el yıkama gibi günlük hijyen uygulamalarının insan sağlığına olan etkilerini bir kez daha hatırlamış olduk.

Temizlik ve hijyen kurallarının amacı bizlere daha sağlıklı yaşam koşulları sağlamak. Ev, ofis ve içerisinde vakit geçirdiğimiz farklı alanlar açık havada bile olsa mutlaka belirli aralıklarla temizlenmeli.

  • Son günlerde H1N1 gibi bulaşıcı virüslerden korunmanın en etkili yolu da kişisel temizliğimize özen göstermek. Birçok uzman hastalıkları kendimizden uzak tutmanın en etkili yolunun el yıkamak olduğunu belirtiyor.  Bu uzmanlara göre etkili bir şekilde suya sabuna dokunarak el yıkamak, dışarıda olunan vakitlerde antibakteriyel jel kullanmak, yanımızda sürekli ıslak ve kuru mendil taşımak büyük önem taşıyor.
  • Uzmanlara göre evi havalandırmak da mikropları ve alerjiye neden olan tozları kendimizden uzaklaştırmak için çok önemli. Her sabah 15 dakika odanızın camlarını açıp, evi havalandırarak temiz havayı içeri alabilirsiniz.
  • El yıkama alışkanlığınızı ise yeniden gözden geçirmelisiniz. Artık kalıp sabunların, sıvı sabunlara göre mikroplara karşı daha etkili olduğunu biliyoruz, bu nedenle elinizi yıkarken antibakteriyel özellikli olmasa bile kalıp sabun kullanmaya özen gösterin.
  • Eğer dışarıdaysanız ve avm, restoran gibi bir yerde lavaboyu kullandıysanız kapıları açıp kaparken elinize bir peçete alabilirsiniz. Diyelim ki bir alışveriş merkezinde ellerinizi yıkadınız, peki ellerinizi nasıl kurutmalısınız? Duvara asılı olan hava üfleyen kurutma makinalarından uzak durun. Bu cihazlar havadaki mikropların ellerinize yapışmasına neden olur. Bunun yerine kağıt peçete ile ellerinizi kurulayabilirsiniz.
  • Ellerinizi yıkarken tırnak aralarınızı daha iyi temizlemek için el fırçası kullanmayı deneyin.
Paylaş.

Yorum Yazın