Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

En Çok Okunan Kitap Türleri

0

UNESCO’nun yayınladığı araştırma sonuçlarına göre, dünya çapında yılda 2.2 milyon kitap satılmakta. Birçok farklı alanda yayınlanan kitaplar sayesinde okuyucular, en sevdikleri türlerden bilgilendirici içerikli yapımlara kadar her konuda kitaba ulaşabiliyorlar.

Türkiye, kitap okuma alışkanlıklarına bakıldığında gelişmiş ülkelerin çok daha gerisinde kalıyor. Günde ortalama 1 dakika ayırdığımız kitap okumaya, kişi başı 25 sent harcıyoruz.

Dünya genelinde bazı kitap türleri, diğerlerine göre çok daha yüksek satış rakamlarına ulaşmakta. Dünya klasikleri arasına girmiş bazı kitapların türlerine büyük katkı yaptığını söylemek yanlış olmayacaktır, ancak yaş grupları da dikkate alındığında en çok okunan türler listesi şaşırtıcı olmaktan oldukça uzak.

Gerilim ve Gizem

Son yıllarda en çok ismini duyduğumuz kitapları çıkartan gerilim ve gizem türü, en çok okunan türler arasında beşinci sırada yer alıyor. Da Vinci Şifresi, Ejderha Dövmeli Kız ve Agatha Christie yapımlarını da kapsayan tür popülerliğini dönemler geçse de korumaya devam ediyor.

Klasik Kurgu

Charles Dickens ve Tolstoy eserlerini de içeren bu tür, klasikler arasına girmeyi başaran onlarca eser sayesinde önümüzdeki yıllarda da popülerliğini koruyacak türler arasında yer alıyor. Savaş ve Barış, İki Şehrin Hikayesi gibi eserler bu kategoride yer alıyor.

Fantezi Kurgu

Yüzüklerin Efendisi, Hobbit, Taht Oyunları gibi birçok başarılı seri çıkartmayı başaran fantezi kurgu kategorisi popülerliği her geçen gün artan türler arasında yer alıyor. Özellikle dünya çapında başarı yakalayan ve mükemmel görsellikleri ile büyüleyen sinema ve televizyon yapımları sayesinde, genç kuşak arasında favori türlerden biri haline geldi.

Modern Kurgu

Ekrana en çok uyarlanan kategori de olan modern kurgu türündeki kitaplar arasında Uçurtma Avcısı, Kayıp Kız, Ölmek İçin On Üç Sebep ve Bulut Atlası yer alıyor. Paulo Coelho ve Gabriel Garcia Marquez’in eserlerinin de bu kategori içerisinde olduğunu düşününce popülerliğini anlamak mümkün.

Çocuk-Genç Kurgu

Küçük Prens’in yanı sıra Narnia Günlükleri ve Harry Potter serisini de içeren kategori, dünya çapında en çok satan kitap türünü oluşturuyor. Boş zamanlarını okumakla değerlendiren çocuklarımız ve gençlerimiz için binlerce farklı esere ev sahipliği yapan tür sayesinde hayal gücü gelişmiş nesiller yetişiyor.

Paylaş.

Yorum Yazın