Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

EN İYİ 5 MUTFAK FİLMİ

0

ayşe lale celepoğlu

Meleklerimizden başarılı blog yazarı Ayşe Lale Celepoğlu sizler için 5 mutfak filmi #tavsiye ediyor;

Julia&Julia

İki farklı zaman diliminde yaşayan iki farklı kadının gerçek hikayesi… 40 sene evvel kendi tarifleriyle, kocasının da desteğiyle yemek kitabı çıkaran Julia Childi ile yemek bloğu açan bir kadının yazarlığa giden öyküsü… Hem Merly Streep hem Amy Adams çok başarılıydı… Blogcular ayrıca ilgi duyacaklardır bu filme…

Babetta’nın Şöleni

Mutfak filmleri içinde benim için ilk sıralarda gelir bu film. 19. YY’da politik nedenlerle Paris’ten kaçıp Danimarka’nın bir kıyı kasabasına yerleşen Babetta’nın dini baskılarla karşılaşması ve kendine çıkan piyango biletinin parasıyla köylülere verdiği ziyafet ile maddi değerlerin manevi değerlerin üstüne çıkabileceğini anlatması… Yemek yapma sahneleri muhteşemdir. Danimarkalı yönetmen Gabriel Axel’i ve Fransız ustası Claide Chabrol’un eşi ve oyuncusu Stephane Audran’ı da şöhrete kavuşturan film… Çevrildiği yıl Oscar alan film yemek sanatının en iyi filmi kabul edilir.

Estomago: A Gastronomic Story… Biberiye: Hayatın Mutfağı

”Latin Filmleri Festivali”nde ödül üstüne ödül alan şahane bir mutfak filmidir. Film boyunca iştah kabartan yemek manzaraları kadar, iğrenç bölümler de var:) Ama Brezilya mutfağının Türk mutfağına benzer yönlerini görüp şaşıracaksınız. Mesela bir pişi yapma sahnesi var. Hamurun hazırlanması, kıymanın soğanla kavrulması… Ama hamura içki kattılar biraz o başka:)

Toast

İngiliz aşçı ve yemek yazarı Nigel Slater’in gerçek hikayesinden yapılmış bir film… Tost 1960′ların Britanya’sının yiyecekleri üzerine muhteşem bir nostalji yolculuğu… Size tost yapan birini nasıl sevmezsiniz? Kokular ve tatlarla örülü bir çocukluk… Yemeğe âşık, anne-babasından çok bahçıvan ve temizlikçiye yakın bir çocuk… Limonlu bezeli kekler ve otuz yıl sonra ülkenin en sevilen yemek yazarı olacak Nigel Slater’ın gözünden 1960’ların İngiltere’si… Slater’ın acı-tatlı otobiyografik öyküsünü beyazperdeye aktaran S.J. Clarkson, aralarında Whitechapel, Life on Mars, Casualty,Eastenders ve Doctors’ın da bulunduğu birçok TV dizisinin de yönetmeni. Billy Elliot’ın senaryo yazarı Lee Hall tarafından sinemaya uyarlanan Tost, 2011 Berlin Film Festivali’nin Mutfak Sineması adlı özel bölümünde gösterildi.

Acı Çikolata

Yemek pişirerek, yemek yiyerek, yemekler aracılığıyla aşk ilanı, tinsel ve tensel iletişim gerçekleşebilir mi? Laura Esquivel, “Acı Çikolata” ile, içinde yemek tarifleri, aşk öyküleri ve kocakarı ilaçları bulunan bir kitabın çok başarılı uyarlanan bir filmi; Acı Çikolata.

Meleklerimizden Ayşe Lale Celepoğlu‘na bu güzel film tavsiyeleri için çok teşekkür ederiz 🙂topod.in

Paylaş.

Yorum Yazın