Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Farkındalığı Arttırmak İçin Tavsiyeler

0

Farkındalık ya da bilinç, etrafınızda olan biteni algılamak ve anlamlandırmaktır. Sizden bağımsız olarak yakın ya da geniş çevrenizde gelişen olayları algılamak, alacağınız kararlarda çok daha bilgili olmanızı da sağlamaktadır.

Bazı kişiler, doğal şekilde diğerlerinden daha bilinçlidir. Doğuştan gelen bu özellik, doğru seçimler yapmalarını ve daha kolay karar almalarını sağlar.

Siz de bazı yöntemlerden yararlanarak farkındalığınızı arttırabilir ve daha bilinçli bir insan olabilirsiniz.

İç Dünyanızı Öğrenin

Gereksiz korkular ve çekinceler, hepimizin yaşadığı ve hayatımızı dilediğimiz gibi yaşamamızın önünde duran engeller. Her ne kadar çoğu zaman nedensiz gibi gözükseler de, iç dünyamızda yaşadığımız her şeyin bir sebebi olduğunu bilmelisiniz.

Kendinizi ve düşüncelerinizi sürekli sorgulamak, unuttuğunuz ya da bilinçaltınıza gömdüğünüz bazı şeylerin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin köpeklerden korkan kişiler, küçükken bir köpek tarafından kovalandığını fark edebilir.

Duygularınızın Farkına Varın

Duygu durumunuzu sürekli kontrol etmek ve dışarıdan bakan bir göz gibi kendinizi yargılamak, diğerlerinin sizi nasıl gördüğü ile ilgili fikir oluşturması açısından önemlidir.

Sizi hangi duygunun yönlendirdiğini bilmek ve bu duygunun nedenini sorgulamak, farkındalığınızı arttırmanın ilk aşamasıdır.

Vücudunuzu Tanıyın

Vücudunuzun tepkilerini öğrenmek, farkındalığı arttırmanın ikinci aşamasıdır. Belirli durumlara verdiğiniz fiziksel tepkileri bilmek ve fiziksel durumunuzu anlamak, doğru kararları vermek için gereklidir.

Sonrasında kendinizi kötü, yorgun ya da üzgün hissettiğiniz aktivitelerden uzak durmayı deneyin.

Davranışlarınızın Sonucunu Düşünün

Her hareketinizin ve kararınızın sonucunu düşünmelisiniz. Harekete geçmeden önce sonuçları düşünmek, doğru karar almanızı sağlayacak ve katlanmak istemediğiniz sonuçları önden görmenizi sağlayacaktır.

Örneğin; yeni bir araba almaya karar verdiniz, ancak yeterli paranız olmadığı için kredi çekmeniz gerekiyor. Çekeceğiniz kredi sonucunda her ay, gelirinizin belirli bir kısmını ödemeye ayırmak zorunda kalacaksınız ve yapmak istediğiniz diğer şeylerden vazgeçmeniz gerekecek. Bu sonuçları önceden düşünmek, kararınızı etkileyecektir.

İnsanları Dinleyin

Diğerlerinin ne dediğini anlamak ve kendi fikrinizi belirtmek için acele etmemek de farkındalığınızı arttıracak. Birçoğumuz, karşımızdaki insanı sadece dinliyor gibi gözüküyor ve söylediklerine vereceğimiz karşılığı düşünüyoruz. İnsanların ne dediklerine önem vermek ve dikkatlice dinlemek, onların yaşadıklarını ve düşüncelerini anlamanız için gereklidir.

Paylaş.

Yorum Yazın