Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Gezi Tavsiyesi: Karadeniz Turu İçin Öneriler

0

Ülkemizin her köşesi bambaşka güzelliklere ev sahipliği yapıyor. Ancak Karadeniz bölgesi, tertemiz havası ve kendine has insanı ile diğer bölgelerimizden ayrışıyor.

Türkiye’nin temiz hava deposu görevini de üstlenen Karadeniz bölgesi, yemyeşil yaylaları ve binlerce yıllık eserleri ile herkesin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Sümela Manastırı – Trabzon

Altındere Vadisi’nde bulunan manastırın, milattan önce 370’li yıllarda inşa edildiği düşünülmektedir. Kilise olarak yapılan ancak daha manastıra dönüştürülen Sümela, yamaç üzerindedir ve deniz seviyesinden 1.500 metre yüksekliktedir. İçerisinde birçok fresk de bulunan manastır, ülkemizin en önemli eserlerinden biridir.

Ayder Yaylası – Rize

Bir gidenin bir daha gideceği yayla, yola aşina olmayanlar için ulaşılması oldukça zor bir yer. Toprak bir patikadan ulaşılan yaylanın yolunun uçurum kenarında olduğunu da belirtmeliyiz.

Aslında yayla olmayan ancak halk arasında Ayder Yaylası olarak bilinen bölge, tertemiz havası ile öne çıkmaktadır. Muhteşem bir doğal güzellik olan bölgede bir de kaplıca yer almaktadır.

Atatürk Köşkü Müzesi – Trabzon

1937 yılındaki ziyaretinde konakladığı ev müze haline dönüştürülen Atatürk, bu köşkte tüm mal varlığını ulusa armağan etme kararı almıştır.

Bandırma Vapuru – Samsun

Kurtuluş Savaşı’mızın başlamasını simgeleyen ve Mustafa Kemal ile kurmaylarını Samsun’a getiren Bandırma Vapuru, yeniden inşa edilerek Canik sahilinde müze olarak hizmet vermeye başlamıştır. Tarihimizin dönüm noktalarından bir tanesinin ne zor mücadelelerle gerçekleştiğini anlamak için mutlaka ziyaret etmeniz gerekmekte.

Fırtına Deresi – Rize

Kaçkar Dağları’ndan gelen derelerin birleşmesi ile oluşan Fırtına Deresi, müthiş bir doğa manzarası sunmaktadır. Üzerinde birçok köprü de bulunan derenin çevresi yemyeşil ormanlarla kaplıdır. Doğada olmaktan keyif alan herkesin kolayca bir tam gün geçirebileceği Fırtına Deresi, mutlaka görülmesi gereken bir diğer bölge.

Uzun Saçlının Yeri – Ordu

Karadeniz’in en meşhur yerlerinden biri de Uzun Saçlının Yeri. Virajlı bir yolda, yamacın kenarında bulunan mekan, özel olarak çayı ile ünlü. Medreseönü mevkiinde yer alan Uzun Saçlının Yeri, çayını içenlere göre “çayın farkını anlamanızı” sağlayacak. Oldukça aksi olan mekan sahibi ise, beğenmediği müşterilerine servis yapmayı reddediyor.

Paylaş.

Yorum Yazın