Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

İşe Başlayanlara Tavsiyeler!

0

Çalışma hayatımızın ilk gününü hiç unutmadığımız gibi yeni işimizin ilk günlerini de asla unutmayız. Ofiste nasıl karşılandık, neler hissettik, ne giydik… Tüm detaylar aklımızın bir köşesinde saklanır ve zaman zaman o günkü duygularımızı tekrar hatırlarız.

İşe başlanan ilk gün oldukça streslidir. Ne giymeli, kiminle nasıl konuşmalı gibi sorular kafamızı kurcalarken bir yandan da yeni insanlara kendini tanıtma gerginliğini yaşarız. Bu gerginliğin en büyük sebeplerinden biri de yanlış anlaşılma korkusudur.İşin ilk gününde hakkınızda pek bilgi sahibi olmayan kişilerde yanlış bir izlenim yaratmak istemezsiniz.

Peki yeni işinize süper bir başlangıç yapmak için ilk gün nelere dikkat etmelisiniz?

İşte size ilk iş gününde yardımcınız olacak 5 tavsiye!

1- Cep telefonunuzu sessize alın!

giphy

Yeni işinizin ilk gününde akrabalarınız ve arkadaşlarınız incelik edip sizi aramak isteyecek ve meraklı arkadaşlarınız sizi mesajlarıyla yalnız bırakmayacak. Çevrenizin ilgisini üzerinizde hissetmek size güzel gelse de dışarıdan bakıldığında sürekli telefonuyla meşgul olan biri gibi görüneceksiniz ki bunun olmasını istemeyiz. O nedenle cep telefonunuzu sessize alın ve gelen çağrılara öğle arasında cevap verin.

2- Ölçülü giyinin!

giphy (1)

Her iş yerinin kendine has kıyafet kodu vardır. Bankalar ve kurumsal şirketlerde kıyafet kodu daha katı ve ciddiyken reklam ajansı ya da okul  gibi rahat çalışma ortamlarında çalışanların giysileri de serbestlik gösterir. Yine de ofiste nasıl giyinildiğine karar veremediyseniz işe başlamadan önce insan kaynakları departmanına kıyafet kodunu sorabilir ya da ölçülü giyinerek önleminizi alabilirsiniz. Gölek, etek ve babet kombini her zaman hayat kurtarır!

3- Öğle yemekleri çok önemli!

giphy (2)

Öğle yemekleri bir iş yerinin en önemli ve stratejik noktasıdır. İlk gün çalışma arkadaşlarınız sizi yemeğe davet edecektir. Bu daveti asla reddetmeyin! Gülümseyin ve yemekte yeni arkadaşlarınızla sohbet edin.

4- Pozitif olun!

giphy (3)

İnsanlar pozitif ve güler yüzlü kişilerle birlikte çalışmaktan keyif alır. Sabahları trafikten şikayet etmek yerine arkadaşlarınıza anlatacağınız daha eğlenceli şeyler mutlaka olmalı. Konuşacak bir şey bulamadınız mı? O halde magazin haberlerinden yardım alabilirsiniz 🙂

5- Not alın!

giphy (4)

Ofise gittiğiniz ilk bir birçok yeni kişiyle tanışacak, görevlerinizi öğrenecek ve maalesef bunların tamamını aklınızda tutamayacaksınız. Bu nedenle yanınıza küçük bir not defteri alın ve her detayı not edin. Departman müdürlerinin adından, telefon kısa yollarına kadar her ayrıntıyı not alın. Böylece ilerleyen günlerde daha az hata yaparsınız.

 

 

 

Paylaş.

Yorum Yazın