Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kış Depresyonu İle Nasıl Başa Çıkılır?

0

Havanın daha erken saatlerde kararması, kış aylarında vücudun daha az güneş ışığı almasına neden olur. Bunun en önemli sonuçlarından biri ise kişinin kendini sürekli yorgun hissetmesi ile belirti gösteren kış depresyonudur.

Vücudumuzdaki belirli hormonların salgılanması için oldukça önemli olan güneş ışığı, hava durumu ve saat düzenlemeleri nedeni ile kış döneminde yeteri miktarda alınamaz. Ancak kış depresyonu ile mücadele etmenize yardımcı olacak birçok yöntem bulunuyor.

Kış Depresyonu ile Başa Çıkmak

Mevsimsel değişimler, vücudumuzu ve psikolojimizi doğrudan etkiler. Mevsim depresyonu olarak adlandırılan ve özellikle geçiş dönemlerinde belirti gösteren buhranlı anlarla başa çıkma konusunda uygulanabilecek pek çok yöntem var.

Bulundunuz odanın iyi bir şekilde aydınlatılmasını sağlamak, bu yöntemler arasında birinci sırada bulunuyor. İhtiyaç duyulan ışığın doğal yollarla temin edilmesi mümkün olmadığından, yapay ışıkla aydınlatılan alanlar sayesinde kendinizi daha enerjik ve pozitif hissedebilirsiniz.

Gerginlik atmanıza, rahatlamanıza ve mutluluk hormonu salgılamanıza yardımcı olacak besinleri sıkça tüketmek de kış depresyonu ile başa çıkma konusunda oldukça etkili. Çikolata ve şekerleme gibi gıdaları seçerken az katkı maddesi içerdiğinden emin olmanızı öneririz.

Gün ışığında egzersiz yapmak, vücutta antidepresan etkileri gösterir. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırma; haftada 5 gün 35’er dakika ya da haftada 3 gün 60’ar dakika şeklinde gerçekleştirilen yürüyüşlerin, depresyon belirtilerini yok ettiğini ortaya koymuş durumda.

Uzun süren sert kış koşulları ile başa çıkmak zorunda olan Baltık ülkelerinde yaygın olan bir uygulama da, arkadaşlarınız ve ailenizle birlikte evde vakit geçirmek. Sıcak ve samimi bir ortamda kendinizi güvende hissederek geçireceğiniz zaman, dinlenmek ve eğlenmek için ideal ortamı yaratacak.

Fiziksel görünümünüze ekstra özen göstermek, canlı renklerde giyinmek ve SPA gibi rahatlatıcı terapilerden faydalanmak da kış aylarında moralinizi düzeltmenizi sağlayacak seçenekler arasında yer alıyor.

Kış depresyonuyla başa çıkmanıza yardımcı olacak son önerimiz ise, kendinize heyecanla bekleyeceğiniz planlar oluşturmanız. İzlemek istediğiniz bir oyuna bilet alabilir, en sevdiğiniz sanatçının konserini izleyebilir ya da sevdiklerinizle hafta sonu tatili planlayabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın