Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kitap Okumak için 5 Tavsiye!

0

meleklerinkitapligi

En son ne zaman bir kitabın sayfalarını araladınız? Birçok kişi sosyal medya yazışmalarından vakit bulup kendisiyle baş başa kalıp kitap okuyacak vakit bulamıyor. Özellikle 24 saatlik zaman diliminin bile yetersiz kaldığı şehirlerde kitap okumak için kalan tek vakit trafikte boşa geçen zaman oluyor.

Oysa kitap okumanın bize birçok faydası var. İşte kitap okumanın 5 harika faydası!

1- Tıpkı bulmaca çözmek ve puzzle yapmak gibi düzenli kitap okuma alışkanlığı da zihninizi çalıştırdığı için ilerleyen yaşlarda görülen Alzheimer ve Bunama gibi rahatsızlıkların önlüyor.

2- Güzel bir kitap sizi içinde bulunduğunuz gerçekliğin dışına çıkartarak başka bir dünyaya davet eder. Bu sayede dikkatiniz dağılır ve iş yerinde ya da özel yaşamınızda yaşadığınız stresli durumları unutup, rahatlamanızı sağlar.

3- Okuduğunuz her şey bilgi birikiminize bir yenisini ekler. Bilgi birikiminiz ve genel kültürünüz ne kadar yüksekse hayatta karşınıza çıkan engelleri o kadar kolay atlatırsınız.

4- Kitap okumak dikkat ve konsantrasyonunuzun artmasını sağlar. İnternet ve sosyal medyadaki hızlı bilgi akışı ve sürekli değişen konuşmalar, sürekli dikkatinizi dağıtır. Fakat kitap okurken yalnızca o hikayeye odaklanır ve diğer her şeyden uzaklaşırsınız. Sabah işe gitmeden önce 15-20 dakika bir şeyler okumayı deneyin, işe başladığınızda ne kadar kolay konsantre olduğunuza şaşıracaksınız.

5- Son zamanlarda kitapçılarda satılan romanların etiketinde yüksek rakamlar yer alsa da, kitap okumak son derece hesaplı ve kaliteli bir hobi. Şehrinizde bulunan kütüphanelere üye olup kitap ödünç alabilir ya da arkadaşlarınızla kitap değiştirebilirsiniz.

Meleklerimiz, “Kitap okumaya bayılırım!” diyorsanız bu yazımızı aşağıdaki “paylaş” butonunu kullanarak Facebook ve Twitter üzerinden #TavsiyeEviKitaplığı ve #TavsiyeEvindenHediye hashtagleri ile paylaşın, Canan Tan’dan Issız Erkekler Korosu ve Dr. Ayşegül Çoruhlu’dan Tokuz ama Açız kitaplarının 2 kişiye hediye edileceği yarışmamıza katılmaya hak kazanın!

Not: Yarışma 8 Kasım Pazar akşamı saat 23:59’da sona erecek olup, kazananlar sosyal medya hesaplarımızdan duyurulacaktır…

Paylaş.

Yorum Yazın