Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Korkuları Yenmenin Yolları Nelerdir?

0

Hepimizin hayatta birçok korkusu var. Bazen nedensiz gibi gözükse de korkularımız, unuttuğumuz veya ilişkilendiremediğimiz olaylardan kaynaklanıyor. Korku içerisinde yaşamak hem psikolojimiz üzerinde, hem de genel sağlığımızda birçok iz bırakıyor. Peki korkularımızı yenmenin yolları neler?

Korkunuzun Seviyesini Belirleyin

Hayvanlardan ya da fiziksel varlıklardan korku, genel olarak herkesin sahip olduğu türdür. Ancak bazı insanlar başarısızlık, reddedilme ya da fiziksel olmayan varlıklardan korkmaları nedeni ile hayatlarını zorlaştırabiliyor.

Öncelikle korkunuzun seviyesini belirlemek, korku ile savaşmanın en önemli adımıdır. Korku hayatınızı ne kadar etkiliyor? Yapmak istediklerinizin önünde bir engel oluşturuyor mu?

Nedenleri Bulmaya Çalışın

Korkularınızın nedenlerini bulmaya çalışmalısınız. Örneğin boğazınıza dokunulmasından korkmak, kavga sırasında nefessiz kalmanızdan kaynaklanabilir.

Fiziksel olmayan varlıklardan korkmak da, çocukluğunuzda duyduğunuz ve genelde dini hikayeler içerisinde anlatılan olaylardan kaynaklanabilir.

Araştırma Yapın

Korkunuzun temelini oluşturan konu hakkında araştırma yapmak ve bilgilenmek, korkunuzu yenmenin en başarılı yöntemidir.

Araştırmanız sırasında korktuğunuz konuya karşı alabileceğiniz önlemleri belirlemek, bu önlemler için ihtiyaç duyduğunuz ürünleri temin etmek ve yanınızda bulundurmak da korkunuzu yenmeye yardımcı olur.

Yanlış İnanışlarınızı Belirleyin

Her köpeğin saldırgan olması, doğru bir inanış değildir. Aksine köpeklerin büyük bir çoğunluğu, tehdit oluşturmadığınız sürece size saldırmaz. Aynı şekilde örümcekler de insanlara çoğu zaman zarar vermez, karafatmalar zararsız böceklerdir. Korkularınızın altında yatan yanlış inanışlarınız hakkında bilgilenmek ve doğru bilgiler ile kendinizi donatmak, korku ile savaş için önemlidir.

Korkunun Ne Olduğunu Anlayın

Korkmak, bilinmezlikten kaynaklanır. Bilmediğimiz ve duyularımızla hissedemediğimiz şeyler, genellikle bizi korkutur. Çocuklar, her konuyu sıfırdan öğrendikleri için korku hissetmezler.

Siz de bilmediğiniz ve sizi korkutan konular hakkında bilgilenerek ve bunları deneyimleyerek korkunuzu yenebilirsiniz. Örneğin yüksekten korkanlar, güvenli bir yerde belirli bir yüksekliğe çıkarak bu korkuları ile yüzleşebilirler.

Korkunuzu Pozitif Kullanın

Korku duygusu, genellikle daha fazla dikkat ve özen göstermemiz gerektiğini belirleyen bir işarettir. Psikolojimizi etkileyen bir olay ya da döneme dayanan korkular, bunlarla yüzleşmemiz gerektiğini gösterir.

Neden sürekli korkuyorum demek yerine korkumu nasıl yenebilirim demek, kişisel gelişimimiz açısından da daha faydalıdır.

 

Paylaş.

Yorum Yazın