Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Kurban Eti ile Kavurma Nasıl Yapılır?

0

Kurban Bayramı’nın en sevilen lezzetlerinden biri olan kavurma, hem hane halkına hem de misafirlerinize ikram edebileceğiniz bir yemek. Doğru şekilde hazırlandığında tadına doyum olmayan kavurmayı hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar bulunuyor.

Kurban eti ile kavurma nasıl yapılır sorusu, özellikle ilk kez kurban kesecekler için oldukça önemli. Doğru malzemeler ve pişirme yöntemi ile siz de leziz bir kavurmaya sahip olabilirsiniz.

Kavurma Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kurban eti ile kavurma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli konu, etin dinlendirildiğinden emin olmaktır. Yeni kesilmiş kurban eti, hazımsızlık ya da mide problemlerine sebep olabilir.

Kurban Bayramı’nın arifesinde kesilen kurbanın eti, bir gün buzdolabında bekletildiğinde yumuşar ve lezzetlenir. Özellikle kuzu ve dana eti için özen gösterilmesi gereken bu nokta sayesinde kavurmanın tadı da mükemmelleşir.

Kavurma hazırlarken dikkat edilecek bir diğer önemli nokta da, iç yağı ya da kuyruk yağı kullanımıdır. Dana eti ile hazırlanacak kavurmada 8’e bir oranında iç yağı ekleyebilirsiniz. Kuzu eti ile yapılacak kavurmalarda ise oranı 10’a bir olarak güncellemelisiniz.

Kurban Eti ile Kavurma Tarifi

Kurban için dana kesen ve kavurma tarifini dana eti ile hazırlayacak olanların, etin 8’de biri kadar iç yağı bulundurması önemlidir. Kuşbaşı şekilde doğranmış dana eti, tencereye konularak orta ateşte pişirilir. 90 dakika kadar kendi suyunda pişen etin üzerine, ayrı bir tencerede eritilmiş iç yağını ekleyerek tuz ve baharatlarını serpin.

İç yağını eklemenizin ardından eti, yaklaşık 15 dakika daha orta ateşte kavurun. Dilediğiniz garnitürler ile servis yapabilirsiniz.

Kuzu eti ile hazırlanacak kavurma için ise ocakta ısıtılmış bir tencerenin içine, etin 10’da biri kadar iç yağı konulur ve eritilir. Üzerine eklenen kuşbaşı şeklinde doğranmış kuzu eti, 10 dakika kadar yüksek ateşte kavrulur. Tencerenin içine bir adet kabukları soyulmuş dilimlenmemiş soğan eklenir ve orta ateşte et yumuşayıncaya kadar pişirilir.

Etin yumuşamasından sonra dilediğiniz miktarda tuz ve baharat ekleyebilirsiniz. Ayrıca birkaç adet defne yaprağı eklediğinizde, kuzu etinin kokusu yok olacak ve hafif bir defne lezzeti kavurmaya geçecektir.

Paylaş.

Yorum Yazın