Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Para Biriktirmek İçin Pratik Tavsiyeler

0

Para biriktirmek, neredeyse herkesin yapmaya çalıştığı ancak nadiren gerçekleşen bir hedef. Doğru yöntemler ve tasarruflar ile hayattaki zevklerinizden vazgeçmeden birikim yapmanız sandığınızdan daha kolay olabilir.

Para Nasıl Biriktirilir?

Para biriktirmek isteyen herkesin ilk yapması gereken şey, bazı fedakarlıklar yapılacağı gerçeğinin farkına varmak. Yapabileceğiniz fedakarlıkları belirlemek için bir kağıdı üç kısma ayırarak fedakarlık yapılmayacaklar, zorunluluk halinde vazgeçilebilecekler ve kolayca vazgeçilebilecekler başlıklarını atın. Şampuan, diş macunu ve deodorant gibi dış görünüşünüzü etkileyecek ürünler fedakarlık yapılmayacaklar kısmına girmelidir. Ancak kendinizi zorlamak isterseniz, her zaman kullandığınız ürünlerden daha uygun fiyatlı ürünlere geçiş yaparak giderlerinizi azaltabilirsiniz.

En kolay para biriktirme yöntemi, nelere ne kadar harcama yaptığınızı bilmektir. Giderlerinizi incelerken kesinlikle şaşıracaksınız. Sizi en şaşırtan harcama kalemlerini azaltmak bile, birikim yapmanızı sağlayacak.

Para Biriktirmek İçin Tavsiyeler

Gelirlerinizi ve düzenli giderlerinizi belirleyin. Gelirleriniz giderlerinizden fazla ise, artan paranızın makul bir kısmını vadeli bir hesap oluşturarak bankaya yatırın. Bu sayede hem birikim yapacaksınız, hem de ayırdığınız paradan gelir elde edeceksiniz.

Sahip olmadığınız parayı harcamak, para biriktirmenizin önündeki en büyük engeldir. Kredi kartı kullanmak ya da ihtiyaç kredisi çekmek, ileride kazanacağınız geliri ipotek altına alır. Bu nedenle sadece nakit para ile harcama yapmak, taksitten ve nakit avans kullanımından mümkün olduğunca kaçınmak önemlidir.

Hayatınızdaki lüksleri azaltmak ya da bunlardan tamamen vazgeçmek de para biriktirmenize yardımcı olacaktır. Her hafta dışarıda akşam yemeği yemek yerine, bunu iki haftada hatta ayda bire indirmek paranızın elinizde kalmasını sağlayacaktır.

Kullanmadığınız elektrikli cihazları kapatmak, gereksiz ışık kullanımından kaçınmak, çamaşır ve bulaşık makinelerini gece çalıştırmak ve sadece tüketeceğiniz kadar gıda almak da birikiminizi sağlamlaştıracaktır.

Ulaşım masraflarınızı azaltmak için toplu taşımadan mümkün olduğunca faydalanmalısınız. İşe ya da okula giderken servis kullanmıyorsanız, mutlaka toplu taşıma tercih edin. Trafik, benzin tüketimini arttırmakta ve gereksiz harcamalara neden olmaktadır. Bu nedenle şahsi aracınızı, zorunlu haller dışında kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Boş zamanlarınızda ya da hafta sonlarında yaptığınız aktiviteleri gözden geçirmelisiniz. Sahilde ya da şehir parklarında ücretsiz gerçekleştirebileceğiniz aktiviteler, sevdiklerinizle birlikte yaptığınızda en az diğerleri kadar eğlenceli olacaktır.

 

Paylaş.

Yorum Yazın