Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Pratik Temizlik Önerileri

0

Ev temizliği, birçok kadının korkulu rüyası haline dönüşebiliyor. Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların da yükselmesi ile zorlayıcı hale gelebilen rutin temizliğinizi, pratik öneriler ile kolaylaştırmanız mümkün.

Rutin temizlik sürenizi kısaltacak ve işinizi kolaylaştıracak temizlik önerileri sayesinde çok daha hızlı işlerinizi tamamlayarak kendinize ve hobilerinize daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

Başlama Noktanızı Belirleyin

Temizliğin uzamasının en büyük sebebi, aynı yerleri birkaç kez temizlemektir. Planlı bir temizlik yaparak bu sorunun önüne geçebilirsiniz.

Temizleyeceğiniz odada başlama noktanızı belirlemek ve saat yönünde tur atarak temizliği bitirmek, aynı yerlerle iki kez uğraşmanızın önüne geçer. Mutfağınızda lavaboyu, yatak odanızda yatağınızı ve banyonuzda duşu baz alabilirsiniz.

Her Zaman Yukarıdan Aşağı Temizlik Yapın

Temizlik yaparken yaşanan en büyük problemlerden biri de, yerler süpürüldükten sonra yeniden tozlanmasıdır.

Temizlik yaparken yukarıdan aşağı hareket etmek, gereksiz şekilde harcadığınızın zamanı kazanmanızı sağlar. Dolap üstlerini temizleyin, toz alın ve en son yerleri temizleyin.

Gereksiz Para Harcamayın

Ev temizliğinde en sık kullanılan ürünlerden biri de mikrofiber bezlerdir. Büyük marketlerde kolayca bulabileceğiniz bezlerin fiyatı ise oldukça yüksek.

Araba temizliği için üretilmiş olan mikrofiber bezler, ev temizliği için üretilenlerden çok daha ucuzdur. Siz de be alışverişinizi büyük marketlerin araç bakım reyonlarından yaparak gereksiz harcamalardan korunabilirsiniz. Aynı zamanda temizlik malzemelerinin birden çok amaçla kullanılması da, benzer ürünlerden iki adet almanızın önüne geçer.

Cam Sileceği Zaman Kazandırır

Araç sileceklerine benzeyen ve ucunda lastik bir parça bulunan silecekler, ev temizliğinizde size çok fazla zaman kazandırabilir.

Düz yüzeylerin üzerini temizlerken cam sileceğinizden yararlanabilirsiniz. Aynı şekilde duşakabin temizliğinde de deterjan püskürttüğünüz yüzeyleri silecek yardımı ile sorunsuz şekilde temizleyebilirsiniz.

Doğru Zamanda Temizlik Yapın

Camlarınızı yeni sildiniz ve yine de lekeli olduklarını fark ettiniz. Hatanız, güneşli ve sıcak bir günde cam silmek!

Cam silmenin en doğru zamanı, serin ve bulutlu günlerdir. Doğrudan güneş alan cama sıkılan deterjan hızlı şekilde kurur ve lekelenme yapar. Serin günlerde ise deterjan daha uzun süre kalır ve temizlik bezine yapışarak camınızdan gider.

Paylaş.

Yorum Yazın