Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Steiermark’a Merhaba Deyin!

0

steiermark

Bugüne kadar Avusturya hakkında birçok şey duyduk. Harika mimariye sahip binaları, çikolatalı pastaları ve vals! Steiermark, Avusturya’nın  güneydoğu ve orta bölümünde bulunan, adını sıkça duymadığımız gizli cenneti.  Geçtiğimiz günlerde 60. Bağımsızlık yıl dönümünü kutlayan Steiermark eyaleti son günlerde gezginlerin dikkatini çekmeyi başaran harika bir seyahat rotası.

images (1)

Steiermark Federal Eyaletinin başkenti ise Graz. Bu harika şehir modern ve tarihi Graz olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin modern yapısını teknolojiyle bezenmiş ticari merkezler ve sanat galerileri oluştururken, şehrin tarihi yanı bizlere yabancı dizilerden aşina olduğumuz Ortaçağ Avrupası’nın görkemli yapıları ve şövalyeleriyle buluşma fırsatı sunuyor.

dachstein-tauern-schladming-rohrmoos-schladming-steiermark1

Graz  şehri aynı zamanda eyaletin eğitim merkezi. Şehirde 4 üniversite bulunuyor ve nüfusun büyük bir bölümü bu üniversitelerde öğrenim görüyor.  Yaklaşık 40.000 öğrencinin bulunması şehre ayrı bir dinamizm aşılıyor.

Steiermark elbette Graz’dan ibaret değil. Bu harika eyalet doğanın, lezzetli yemeklerin ve yaşama arzusunun buluşma noktası. Avusturya’nın en güzel yeşillikleri, Ortaçağ’dan kalan kaleleri, muhteşem kayak merkezleri ve en lezzetli balkabakları da Steiermark eyaletinde bulunuyor. Yılın her zamanı keyifle ziyaret edebileceğiniz Steiermark’ı kış tatiliniz için tercih ettiğinizde ise Alp Dağlarının karlı tepelerinde kayak yapma keyfini yaşayabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın