Yaşamınızı kolaylaştıran tavsiyeler burada...

Yemek Yeme İsteğini Durduran Besinler

0

Açlık, yemek yememizin tek nedeni değildir. Birçoğumuz, henüz açlık hissetmiyor olsak da gün içerisinde birkaç kez atıştırıyor ya da yiyoruz. Bazı besinler, yemek yeme isteğinizi durdurma konusunda size yardımcı olabilir.

Tokluk hissi, yemek yemenizi engelleme konusunda size yardımcı olacaktır. Daha uzun süre tok hissetmek için, beslenme düzeninizde aşağıdaki besinlere geniş yer vermelisiniz.

Elma

Lif ve sıvı açısından zengin olan elma, midenizi doldurarak hem daha az yemenize hem de daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olur. Yemeklerden yarım saat kadar önce yiyeceğiniz bir elma sayesinde mideniz dolacak ve yemeğinizi daha az porsiyonlar halinde tüketeceksiniz.

Kilo kontrolü açısından da size yardımcı olacak olan elma, vitamin ve besin değerleri açısından da zengindir. Bu nedenle aynı zamanda sağlığınızı da korumuş olursunuz.

Kuru Bakliyat

Birçok kuru bakliyat ürünü, lif açısından oldukça zengindir. Yeşil mercimek, nohut ve fasulye hem doyurucu hem de besleyici özelliktedir. Beslenme düzeninizde, özellikle de akşam yemeklerinizde bu besinleri tüketerek gece atıştırmalarından korunabilirsiniz.

Antioksidan özellikleri ve içerdikleri vitaminler sayesinde vücudunuzun ihtiyaç duyduğu pek çok maddeyi de almanızı sağlayan bakliyat ürünlerini beslenme kontrolü amacı ile de kullanabilirsiniz.

Çorba

Az kalorili olmasına rağmen midenizde fazla yer kaplayan yiyeceklerden biridir. Özellikle et ya da tavuk suyuna yapılan çorbalar, kalori alımınızı azaltırken kısa sürede tokluk hissetmenizi sağlar.

Yapılan araştırmalar, yemeklerden önce içilen bir kase çorba ile porsiyonların %20 azaldığını tespit etmiştir. Bol kalorili besinler yerine tercih edebileceğiniz ve uzun süre tok kalmanızı sağlayacak çorbayı her öğün öncesinde tüketebilirsiniz.

Yumurta

Protein açısından zengin olan yumurta, özellikle sabah kahvaltıları için ideal tercihtir. Öğle yemeğine kadar tokluk hissetmek istiyorsanız, iki haşlanmış yumurta ile kahvaltınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Yulaf Unu / Yulaf Gevreği

Lif açısından en zengin ürünlerden biri de yulaftır. Günlük hayatınızda kolayca tüketebileceğiniz yulaf unu ya da gevreği ile, her öğününüzden maksimum uzunlukta tokluk elde edebilirsiniz.

Protein bakımından da muadil ürünlerden daha zengin olan yulaf gevreğini, süt ya da yoğurt ile birleştirerek meyvelerle tatlandırabilirsiniz.

Paylaş.

Yorum Yazın